NAŠA ŠKOLA v šk.r. 2023/2024

O škole

Vzdelávací program

  1. Zameranie školy 

Program primárneho vzdelávania má zabezpečiť bezproblémový prechod žiakov z predškolského vzdelania a rodinnej starostlivosti na školské vzdelávanie prostredníctvom stimulovania detí – zvedavosť, poznanie nepoznaného, zatiaľ neobjaveného. Vychádzať sa bude z aktuálnych skúseností žiakov, ich doterajších vedomostí, znalostí o pojmoch a záujmoch, ktoré sú pre žiaka v momentálnom stave a vývoji akceptovateľné, potrebné a bežné.

Program našej školy je založený na postupnosti od známeho k neznámemu, od pozorovania k vlastným zážitkom a praktickým skúsenostiam. Nové skúsenosti sú spojené so životom dieťaťa/žiaka a sú spojené s jeho bezprostredným kultúrnym, prírodným a životným prostredím.

Naším cieľom je, aby žiaci vlastnými aktivitami sa obohatili so skúsenosťami a vlastnými zážitkami, ktoré im pomôžu začleniť sa do skupiny rovesníkov. Chceme, aby  žiaci sa nebáli povedať svoj názor, aby svoje myšlienky a cítenie vedeli priamo vyjadriť bez toho, aby pociťovali krivdu. To všetko bude možné prostredníctvom slov, pohybov, mimiky, gestikulácie, ústretovej klímy v kolektíve žiakov triedy i celého školského kolektívu. Budeme dbať na to, aby základom bola priateľská atmosféra, ktorá bude podnecovať žiakov k spontánnosti a tvorivému poznávaniu, konaniu, hodnoteniu a dorozumievaniu sa s inými ľuďmi. 

Okrem týchto kľúčových spôsobilostí musí mať náš absolvent primárneho vzdelania aj matematickú gramotnosť, gramotnosť v oblasti prírodných vied a technológií, a už od 1. ročníka vedieť sa orientovať a prakticky používať informačno-komunikačné technológie, ktoré sa budú čoraz - viac razantnejšie v živote tejto generácie presadzovať. 

Bez znalosti aspoň základov cudzieho svetového jazyka to však nepôjde. Preto veľký dôraz budeme klásť na to, aby absolventi nášho primárneho vzdelania v rámci svojich vekovo primeraných schopností sa vedeli dorozumieť. Jednoducho, stručne, zrozumiteľne. Ďalšie jazykové schopnosti získajú na vyššom stupni vzdelania.

Ako doteraz, aj naďalej budeme klásť veľký dôraz na rozvoj talentov vo všetkých oblastiach. V primárnom vzdelávaní okrem talentov vo všeobecnovzdelávacích predmetoch upozorníme rodičov na výnimočnosť jeho dieťaťa a na možný rozvoj jeho talentu (športového, hudobného, výtvarného...) v iných špecializovaných centrách podľa ponuky.

Je mnoho ciest, ktoré nám sprostredkúvajú poznávanie seba, prírody, životného prostredia. Nech naša matka Zem je nám večnou inšpiráciou. Skúsme milovať, ako zem miluje. Poďme pomáhať žiakom objavovať nebo na hladine... Nech sami stále čosi objavujú, neučme ich, len im pomáhajme učiť sa. Radi by sme sa riadili vetami z Posolstva náčelníka Seattla, indiána z amerického Severozápadu, ktoré predniesol svojmu kmeňu:

 

„... Sme časťou tejto zeme a ona je časťou nás.

Voňavé kvety sú naše sestry.

Jeleň, kôň, bielohlavý sokol

sú naši bratia. Skalnatý breh,

šťavy lúk, teplo poníkovho tela i človek,

všetci patria do tej istej rodiny...

... Musíme svoje deti naučiť, že zem pod nohami

sú ostatky našich dedov.

Povedzte svojim deťom, aby si zem vážili, že je

v nej množstvo životov, ktoré sú s nami spriaznené.

Naučte svoje deti, že Zem je našou matkou.

Čokoľvek postihne Zem, postihne i synov Zeme.

Keď pľujú ľudia na zem, pľujú na seba samých.

Jednu vec vieme. Zem nepatrí človeku,

človek patrí Zemi.

Vieme aj to, všetky veci sú spojené tak, ako krv spája jednu rodinu.

Človek nespriada pavučinu života, on je len jedným vláknom v nej.

A čokoľvek urobí pavučine, urobí sebe samému.

  1. Všeobecné a vlastné ciele výchovy a vzdelávania 

Ciele výchovy a vzdelávania predstavujú spoločný základ pre konkretizované predmetové ciele a špecifické ciele prierezových tém, ktoré sa majú vzdelávaním naplniť. Na 1. stupni sa vyvážene venuje pozornosť nielen kognitívnym a intelektuálnym aspektom vzdelávania, ale rovnocenne aj sociálnemu a emocionálnemu rozvoju žiakov. Uvedené hľadisko sa premieta do všeobecných cieľov vzdelávania: 

  • vytvárať u žiakov základy gramotností prostredníctvom rozvíjania kľúčových kompetencií;
  • poskytovať každému žiakovi mnohostranné možnosti na vlastné objavovanie a skúmanie najbližšieho sociálneho, prírodného a kultúrneho prostredia;
  • viesť žiakov k poznávaniu a postupnému využívaniu svojich individuálnych predpokladov a efektívnych spôsobov vlastného učenia sa;
  • rozvíjať kognitívne schopnosti žiakov aktívnym riešením problémov samostatne aj v skupinách a vytvoriť tak u nich základy pre tvorivé a kritické myslenie;
  • rozvíjať sociálne kompetencie a podporovať prosociálne správanie žiakov;
  • viesť žiakov k zodpovednému aktívnemu prístupu k ochrane a upevňovaniu svojho zdravia;
  • viesť žiakov k uplatňovaniu svojich práv, plneniu svojich povinností a rešpektovaniu práv iných ľudí. (ŠVP)

Našim hlavným cieľom výchovy a vzdelávania je, aby žiaci nadobudli:

- rozvinuté kľúčové kompetencie (spôsobilosti) primerané veku,

- zmysluplné základné vedomosti a znalosti,

- vypestovaný základ záujmu o celoživotné vzdelávanie sa,

- jasné povedomie národného a svetového kultúrneho dedičstva,

- záujem o potrebu zmysluplnej aktivity a tvorivosti.

Zámermi primárneho vzdelávania sú tieto očakávania od žiaka:

- osvojiť si základ všeobecného vzdelania poskytovaného školou,

- mať záujem a potrebu učiť sa aj mimo školy,

- osvojiť si a využívať efektívne stratégie učenia sa,

- nadobudnúť primeranú úroveň komunikačných spôsobilostí a spolupráce,

- mať rešpekt k druhým a zodpovedný vzťah k sebe a svojmu zdraviu.

3. Stupeň vzdelania ISCED 1

Primárne vzdelanie žiak získa úspešným absolvovaním posledného ročníka ucelenej časti vzdelávacieho programu odboru vzdelávania pre prvý stupeň základnej školy, žiak s mentálnym postihnutím absolvovaním posledného ročníka základnej školy. Dokladom o získanom stupni vzdelania je vysvedčenie s doložkou. (ŠVP)

4. Profil absolventa

Absolvent primárneho vzdelávania má osvojené základy čitateľskej, pisateľskej, matematickej, prírodovednej, kultúrnej a mediálnej gramotnosti, ktoré sa budú postupne rozvíjať v rámci nižšieho stredného stupňa vzdelávania.  

Na veku primeranej úrovni disponuje nasledujúcimi kľúčovými kompetenciami: 

  • pozná a uplatňuje  účinné techniky učenia sa;
  • vyjadruje sa súvisle písomnou aj ústnou formou, v materinskom, štátnom jazyku;
  • rozumie najzákladnejším slovným spojeniam v anglickom jazyku a dokáže ich používať;
  • využíva základné matematické myslenie na riešenie praktických problémov v každodenných situáciách;
  • vie používať vybrané informačné a komunikačné technológie pri učení sa, pozná riziká spojené s využívaním internetu a médií;
  • získa základy uplatňovania kritického myslenia pri práci s informáciami;
  • dokáže aplikovať osvojené prírodovedné a spoločenskovedné poznatky vo svojej činnosti, v starostlivosti o seba a druhých;
  • rozpozná v škole a vo svojom najbližšom okolí určitý problém, premýšľa o jeho príčinách a vie navrhnúť riešenie podľa svojich vedomostí a skúseností;
  • váži si seba i druhých, dokáže ústretovo komunikovať a spolupracovať;
  • správa sa kultúrne, primerane okolnostiam a situáciám;
  • má vzťah ku kultúrno-historickému dedičstvu, ľudovým tradíciám a umeniu, s ktorými sa stretáva vo svojom živote;
  • dokáže byť tolerantný, snaží sa pochopiť druhého, pozná a toleruje jeho kultúru, tradície, spôsob života;
  • uvedomuje si, že má svoje práva a povinnosti, rešpektuje práva iných.

K rozvoju kompetencií prispieva celý vzdelávací obsah, organizačné formy a metódy výučby, podnetné sociálno-emočné prostredie školy, rôzne aktivity uskutočňované v škole, ale aj v mimovyučovacej a mimoškolskej činnosti. (ŠVP)

Snažíme sa vzdelávanie sprostredkovať žiakom tak, aby žiaci nielen nadobudli potrebné vedomosti, zručnosti, ale aby ich vedeli aj správne využiť pri riešení a realizácii úloh v škole a v bežnom, reálnom živote.

Sme škola a ako vzdelávacia inštitúcia sa nevzdávame ani úlohy výchovy, preto absolvent 1. stupňa ZŠ by mal svojim vystupovaním robiť dobré meno školy, byť schopný vytvárať dobré medziľudské vzťahy, byť schopný hodnotiť svoju úlohu v škole, v rodine, spoločnosti, byť schopný starať sa o svoje fyzické a psychické zdravie, vedieť uzatvárať kompromisy, byť schopný vyhľadávať, hodnotiť a využívať pri učení rôzne zdroje informácií, osvojiť si metódy štúdia a práce s informáciami.

Žiak, ktorý opustí primárne vzdelávanie v podmienkach našej školy musí podľa svojich individuálnych schopností byť zodpovedný a v primeranej miere samostatný. Vie komunikovať  a spolupracovať s rovesníkmi, staršími ľuďmi i s okolím. Akceptuje názor druhého. Vystupuje v rámci noriem slušného správania. Vzniknuté problémy vie riešiť samostatne alebo v spolupráci s dospelým človekom. Základné učivo ovláda v rámci štandardov tak, aby ich vedel použiť v aktuálnom a reálnom živote. Jeho vedomosti sa overujú vedomostnými testami a plnením praktických úloh. Ovláda základné techniky práce s textom a jeho pochopenie. Podľa svojich individuálnych schopností sleduje svoj vlastný pokrok, vie ho adekvátne porovnávať s inými. Podľa svojich schopností a možností formuluje svoje myšlienky tak, aby boli v logickom slede, aby sa vyjadroval výstižne, súvisle, kultivovane ako v ústnom, tak aj v písomnom prejave, samozrejme, v rámci vekovo-primeraných súvislostí. Rešpektuje školský poriadok, je schopný rozlišovať dobro a zlo. Rešpektuje svoju úlohu v rámci detského/žiackeho  kolektívu, na základe svojich schopností vie pracovať samostatne (v rámci svojich schopností a mentálnych možností) a plní zverené úlohy. Prechod na vyšší vzdelanostný  stupeň  mu nerobí žiadne problémy.

5. Pedagogické stratégie 

Stratégiou školy je využívať vhodné metódy a formy práce, ktoré sú jedným z prostriedkov motivácie a tvorivosti žiakov vo výchovnovzdelávacom procese. Podporujeme vyučovanie pomocou didaktickej techniky s dôrazom na využívanie moderných IKT. Našou snahou je rozvíjať a podporovať samostatnosť, tvorivosť a tímovú prácu. V oblasti rozumovej výchovy je naším cieľom rozvíjať u žiakov tvorivé myslenie, aktivitu, sebahodnotenie. Je vhodné dôsledne vychádzať z potrieb žiakov a motivovať ich do učenia pestrými formami výučby.

Všímať si  talent v jednotlivých oblastiach a rozvíjať  ho do maximálnej možnej miery. Na dosiahnutie tohto cieľa slúžia aj diskusie, dlhodobé samostatné práce, prezentácie a obhajoba výstupov. Dôraz je kladený na samostatnosť a zodpovednosť za učenie. Dôležitou úlohou je pre nás pedagógov  potreba orientácie na pozitívne hodnotenie žiakov, najmä slaboprospievajúcich, pre zvýšenie vnútornej motivácie. Osobnostný a sociálny rozvoj budeme realizovať stimuláciou skupín žiakov so slabšími vyučovacími výsledkami, podporou  individuálnych schopností. Školský špeciálny pedagóg poskytne odbornú pomoc žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, ich rodičom a zamestnancom školy.

Práca v  oblasti environmentálnej výchovy je na našej škole veľmi bohatá. Aktivity sú zapracované do všetkých predmetov. Žiaci majú o túto oblasť veľký záujem.  Pri prevencii drogových závislostí sa chceme zamerať na dostupnosť a dostatok informácií o škodlivosti návykových látok na ľudský organizmus. I napriek tomu, že s tvrdými drogami sme sa nestretli, snažíme sa sústavne pôsobiť proti fajčeniu a alkoholickým nápojom cez koordinátora, rodičov a všetkých vyučujúcich, účelným využívaním voľného času i vlastným príkladom.

6. Zabezpečenie výučby pre žiakov so špeciálnymi potrebami

Vyučovanie žiakov so špeciálnymi potrebami budeme v plnej miere realizovať podľa odporučenia špeciálneho pedagóga. Na tom musí participovať aj rodič a všetci zainteresovaní učitelia. V prípade potreby a nutnosti bude žiakom vypracovaný individuálny vzdelávací program, ktorý bude záväzný. Žiak ani jeho okolie nesmie pocítiť, že je „iný“, že má určité úľavy vo vyučovacom procese, za ktoré on nemôže. Hodnotenie jeho výkonnosti bude podliehať humanitným zásadám a právam dieťaťa na vzdelanie. V prípade potreby bude žiak vzdelávaný individuálne v rámci aktuálnych školských predpisov a zákonov.      

a) V prípade potreby  a v rámci možností školy takisto budeme pristupovať aj k žiakom so zdravotným postihnutím, v závislosti od stupňa postihnutia.      

b)  Žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia v podmienkach našej školy absolútne nepocítia svoj hendikep, za ktorí oni nie sú zodpovední. Pedagogickí aj výchovní pracovníci budú k nim pristupovať ústretovo a prípadné problémy riešiť v rámci Deklarácie práv dieťaťa.      

c) Už od prvých krokov v škole budú žiaci sledovaní, či v nich nedrieme talent, ktorý doteraz nebol podchytený. Náš vzdelávací systém a stratégia školy poskytuje toľko možností, že talentované dieťa ani v jednej oblasti sa nestratí. Či už pôjde o pohybovo nadané dieťa, alebo dieťa s inými intelektuálnymi danosťami.

Novinky

Kontakt

  • ZŠ 1. - 4. ročník Lysica
    Lysica 122
  • +421 041/5999012

Fotogaléria