Hodnotenie vzdelávacích výsledkov práce žiakov
Hodnotenie výsledkov a výkonnosti žiaka je silným stimulujúcim prostriedkom a má veľký výchovný význam, pokiaľ je správne a spravodlivé. V prvom rade budeme hodnotiť výsledky našich žiakov slovom, pohybom, posunkom, mimikou vyjadrujúcou súhlas, schvaľovanie, spokojnosť, pochvalu, neúspech. Žiakov 1. – 4. ročníka budeme hodnotiť známkou. Pritom sa bude prihliadať na vek žiakov, ich osobnostné a psychologické predpoklady. Kritéria a stratégie hodnotenia žiakov v súlade s dokumentom „Metodický pokyn MŠ SR č. 22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy s platnosťou od 1.5.2011.
Vnútorný systém kontroly a hodnotenia zamestnancov
Hodnotenie zamestnancov sa bude zakladať na bodovom hodnotení. Body sa budú prideľovať na základe: pozorovania (hospitácie), rozhovoru, výsledkov žiakov, ktorých učiteľ vyučuje (prospech, žiacke súťaže, didaktické testy zadané naraz vo všetkých paralelných triedach, úspešnosť prijatia žiakov na vyšší stupeň školy a pod.), sledovania pokroku žiakov vo výsledkoch pod vedením učiteľa, hodnotenia výsledkov pedagogických zamestnancov v oblasti ďalšieho vzdelávania, tvorby učebných pomôcok, mimoškolskej činnosti a pod., hodnotenia pedagogických a odborných zamestnancov vedením školy, vzájomného hodnotenia učiteľov (čo si vyžaduje aj vzájomné hospitácie a „otvorené hodiny“).
Hodnotenie školy
Zámerom hodnotenia školy je, aby žiaci a ich rodičia získali dostatočné a hodnoverné informácie. Vlastné hodnotenie školy je zamerané na ciele, ktoré si škola stanovila, najmä v koncepčnom zámere rozvoja školy a v školskom vzdelávacom programe a ich reálnosť a stupeň dôležitosti, na posúdenie toho, ako škola spĺňa ciele, ktoré sú v Štátnom vzdelávacom programe, na oblasti, v ktorých škola dosahuje dobré výsledky, oblasti, v ktorých škola dosahuje slabšie výsledky, včítane návrhov a opatrení. Škola pravidelne monitoruje podmienky na vzdelanie, spokojnosť s vedením školy a učiteľmi, prostredie – klímu školy, priebeh vzdelávania, vyučovací proces, metódy a formy vyučovania, úroveň podpory žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, výsledky vzdelávania, riadenie školy, úroveň výsledkov práce školy. Kritériom hodnotenia je spokojnosť žiakov, rodičov, učiteľov a kvalita výsledkov. Ako nástroje na zisťovanie úrovne stavu školy používame dotazníky pre žiakov a rodičov , dotazníky pre absolventov školy, analýzu úspešnosti žiakov na súťažiach, olympiádach, SWOT analýzu. Úlohou dotazníkov a analýz je získať spätnú väzbu na kvalitu výchovy a vzdelávania. Obsahom dotazníkov a analýz sú napr.: dostatok informácií o škole, spokojnosť s prácou učiteľov, hodnotením žiakov a klasifikáciou, využitím mimovyučovacieho času - kurzy, výlety, vzdelávacie zájazdy a pod.