Základná škola 1.-4. ročník Lysica
Vnútorný poriadok školy
Platnosť: od 9/2015
Čl. 1
Základné ustanovenia
Čl. 2
Organizácia vyučovania
dopoludňajšie vyučovanie prestávky
1.h |
8.00-8.45 |
2.h |
8.55-9.40 |
3.h |
10.00-10.45 |
4.h |
10.55-11.40 |
5.h |
11.50-12.35 |
6.h |
12.45-13.30 |
1.h |
10 minút |
2.h |
20 minút |
3.h |
10 minút |
4.h |
10 minút |
5.h |
10 minút |
Čl. 3
Práva a povinnosti žiakov
Čl. 3/1 Práva žiakov
Čl. 3/2 Príchod do školy, príprava na vyučovanie
Čl. 3/3 - Uvoľňovanie žiaka z vyučovania
Čl. 3/4 Správanie sa žiakov cez prestávky
Čl. 3/5 Odchod zo školy
Čl. 3/6 Povinnosti týždenníkov
Čl. 4
Práva a povinnosti rodičov
Čl. 5
Výchovné opatrenia
Čl.5/1 Odmeny
Žiakom školy sú poskytované tieto druhy odmien:
Článok 6
Záverečné ustanovenie
V Lysici, dňa 31. augusta 2015
PaedDr. Dana Smolková
riaditeľka školy
Prílohy :
Dodatok č.1
k Vnútornému poriadku školy vydanému v Lysici dňa 01.09.2015
Prevencia drogových závislostí v rezorte školstva vychádza z článku 33 Dohovoru o právach dieťaťa a Európskej protidrogovej stratégie. Týka sa realizácie preventívnych opatrení na úrovni škôl a školských zariadení, priorít rezortu školstva, výchovno-vzdelávacích projektov a programov. Článok 33 Dohovoru o právach dieťaťa hovorí, že každé dieťa má právo na ochranu pred používaním narkotík a psychotropných látok a pred zapojením do ich výroby a distribúcie.
Žiakom je zakázané prechovávať a užívať legálne (tabak a alkohol) a nelegálne návykové látky v škole, v areáli školy, v školských zariadeniach a na akciách organizovaných školou.
Postup pri riešení požitia alkoholu:
1. Škola kontaktuje zákonného zástupcu žiaka.
2. Po súhlase zákonného zástupcu žiaka pedagogický zamestnanec vyzve žiaka k dychovej skúške prístrojom, ktorým sa určí objemové percento alkoholu v krvi.
3. Pri skúške sú prítomní svedkovia – napr. ďalší pedagogickí zamestnanci.
4. O skúške sa vyhotoví zápisnica, ktorú každý z prítomných podpíše.
5. Zápisnica sa pošle zákonnému zástupcovi žiaka.
6. Porušenie Vnútorného poriadku školy sa prerokuje na pedagogickej rade a žiakovi sa udelí výchovné opatrenie.
7. Výsledok riešenia priestupku sa oznámi zákonnému zástupcovi žiaka.
8. Škola kontaktuje Centrum pedagogicko – psychologického poradenstva a prevencie (CPPPaP) v Žiline.
9. V prípade, ak sa žiak odmietne podrobiť dychovej skúške, spíše sa o tejto udalosti zápisnica za prítomnosti svedkov, kde sa uvedú klinické príznaky, ktoré žiak vykazuje a ktoré vedú k podozreniu, že žiak pil alkoholický nápoj.
10. Pedagogická rada rozhodne o postihu žiaka. Zápisnica je zaslaná rodičom, podobne ako aj rozhodnutie o sankcii.
11. Pri stave opitosti, kedy je žiak ohrozený na živote alebo ohrozuje svoje okolie, závažným spôsobom narušuje školské vyučovanie, je privolaná rýchla zdravotnícka pomoc, prípadne polícia a bezodkladne zákonný zástupca.
12. Priestupok bude prerokovaný pedagogickou radou a výsledok riešenia oznámený zákonnému zástupcovi žiaka. Škola kontaktuje CPPPaP v Košiciach.
Postup pri riešení fajčenia:
1) O porušení Vnútorného poriadku školy sa spíše zápisnica, ktorú podpíšu všetci prítomní, svedkovia.
2) O porušení Vnútorného poriadku školy sa pošle oznam zákonnému zástupcovi žiaka.
3) Porušenie Vnútorného poriadku školy sa prerokuje na pedagogickej rade a uloží sa výchovné opatrenie.
4) Zákonnému zástupcovi žiaka sa oznámi sankcia za porušenie zákazu fajčenia.
5) Škola kontaktuje CPPPaP v Košiciach.
Postup pri riešení prechovávania legálnych návykových látok:
1) Pri nájdení legálnej návykovej látky (alkohol a tabak) u žiaka sa o tejto situácii spíše zápisnica, ktorá bude zaslaná zákonnému zástupcovi žiaka.
2) Porušenie Vnútorného poriadku školy sa prerokuje na pedagogickej rade, žiakovi sa uloží výchovné opatrenie.
3) Rozhodnutie pedagogickej rady o výchovnom opatrení sa zašle zákonnému zástupcovi žiaka.
Postup pri riešení užívania iných návykových látok:
1) Pedagogický pracovník pri podozrení, že žiak je pod vplyvom nelegálnych návykových látok, alebo ich užíva, kontaktuje zákonného zástupcu žiaka a príslušné oddelenie Policajného zboru SR.
2) O situácii sa spíše zápisnica, ktorá sa zašle zákonnému zástupcovi žiaka.
3) V prípade pozitívneho výsledku nasleduje prerokovanie priestupku v pedagogickej rade a uloženie výchovného opatrenia.
4) Rozhodnutie pedagogickej rady o výchovnom opatrení sa zašle zákonnému zástupcovi žiaka.
5) Škola kontaktuje CPPPaP v Košiciach.
Postup pri riešení prechovávania nelegálnych návykových látok:
1) Pedagogický zamestnanec vyzve podozrivého žiaka k vyloženiu návykovej látky z osobných vecí, nedotýka sa jej a okamžite kontaktuje príslušné oddelenie Policajného zboru SR a zákonného zástupcu žiaka.
2) O situácii sa spíše zápisnica, ktorá sa zašle zákonnému zástupcovi žiaka.
3) Porušenie Vnútorného poriadku školy sa prerokuje na pedagogickej rade, žiakovi sa uloží výchovné opatrenie.
4) Rozhodnutie pedagogickej rady o výchovnom opatrení sa zašle zákonnému zástupcovi žiaka.
5) Škola kontaktuje CPPPaP v Košiciach.
Opatrenia proti šíreniu legálnych a nelegálnych drog v školskom prostredí
1. Žiaci základnej školy nesmú fajčiť, piť alkoholické nápoje, používať a vdychovať omamné látky a drogy, hrať o peniaze v škole ako aj mimo školy.
2. Povinnosťou každého žiaka, učiteľa, vychovávateľa i ostatných zamestnancov školy je informovať triedneho učiteľa o žiakovi, ktorý fajčí, pije alkohol alebo užíva drogy v školskom prostredí i mimo neho.
3. Po oznámení uvedenej skutočnosti sa triedny učiteľ diskrétne porozpráva so žiakom o jeho problémoch, o príčinách užívania návykových látok, o ich škodlivosti a o dôsledkoch ich užívania. O pohovore so žiakom urobí zápis do klasifikačného záznamu a v nastávajúcom období venuje žiakovi zvýšenú pozornosť.
4. Ak žiak v sledovanom období nezmení vzťah k návykovým látkam alebo je triedny učiteľ informovaný druhýkrát, triedny učiteľ predvolá rodičov, uskutoční pohovor a urobí o ňom záznam v agende TU „Pohovory s rodičmi žiakov“.
5. Ak ani vtedy žiak nezmení správanie, triedny učiteľ zorganizuje stretnutie - výchovnú komisiu, na ktoré pozve rodičov žiaka, výchovnú poradkyňu, koordinátorku prevencie drogových závislosti, ZRŠ(RŠ), prípadne policajta alebo kurátora. Po prešetrení skutočnosti komisia navrhne opatrenia. Riaditeľ školy zabezpečí stretnutie s odborníkom – psychológom lekárom. Žiakovi bude znížená známka zo správania.
6. Povinnosťou triedneho učiteľa je viesť evidenciu pochvál i priestupkov žiakov a o zistených skutočnostiach vhodnou formou informovať na triednických hodinách, spôsob riešenia zaznamenávať v agende TU, pravidelne spolupracovať s rodičmi a o problémoch informovať pedagogickú radu pri riešení výchovných problémov.
B. Opatrenia na prevenciu a elimináciu šikanovania žiakov v škole a v školskom zariadení v súlade s Metodickým usmernením č. 7/2006- R
1. Charakteristika šikanovania
Šikanovaním rozumieme akékoľvek správanie žiaka alebo žiakov, ktorých zámerom je ublíženie inému žiakovi alebo žiakom, prípadne ich ohrozenie alebo zastrašovanie. Ide o cielené a opakované použitie násilia voči takému žiakovi alebo skupine žiakov, ktorí sa z najrôznejších dôvodov nevedia alebo nemôžu brániť:
a) je to úmysel ublížiť fyzicky alebo psychicky,
b) agresia jedného žiaka alebo skupiny žiakov,
c) opakované útoky,
d) nevyrovnaný pomer síl medzi agresorom a obeťou,
e) šikanovanie zahŕňa slovné ponižovanie, nadávanie, výsmech, hrubé žartovanie, vydieranie, obmedzovanie slobody, pohŕdanie, poškodzovanie osobných vecí, telesné napadnutie,
Šikanovanie sa môže prejavovať i v nepriamej podobe, napr. prehliadaním a ignorovaním obete.
Šikanovanie sa môže uskutočňovať aj medzi žiakmi v triede či výchovnej skupine a odohráva sa najmä v čase prestávok, cestou do školy a zo školy alebo v čase mimo vyučovania.
Šikanovanie nesmie byť zamestnancami školy v žiadnej miere akceptované a pedagóg musí šikanovanie medzi žiakmi bez meškania riešiť a každej jeho obeti poskytnúť okamžitú pomoc.
Zodpovedným za priestupky je ten, kto v čase jeho spáchania dovŕšil pätnásty rok svojho veku.
2. Prevencia šikanovania
Základným preventívnym opatrením je dôsledné dodržiavanie zásady:
Sme škola, kde sa šikanovanie netoleruje v žiadnych podobách !
Je dôležité, aby sa s podstatou, formami a nebezpečnými dôsledkami šikanovania ako protispoločenského správania jednotlivcov i skupín oboznámili všetci žiaci, zamestnanci školy a školských zariadení a rodičovská verejnosť. Pre žiakov, pedagogických zamestnancov i rodičov je potrebné vedieť, že tieto formy správania nie sú neškodným humorom a zábavou, mali by sa oboznámiť predovšetkým s negatívnymi dôsledkami šikanovania, a to tak pre jeho obete, ako i pre agresorov. Za zvlášť nebezpečné je podceňovanie počiatočných prejavov šikanovania.
Dôležité aktivity školy sa nedajú spájať len s vyučovacími predmetmi, ale sa týkajú všetkých činností a situácií v škole, v ktorých sa žiak učí prijímať všeobecné hodnoty spoločnosti, identifikovať sa s nimi a konať v ich duchu v každodennom živote.
V rámci účinnej prevencie šikanovania je dôležité najmä :
a) vytvoriť pozitívnu klímu v škole,
b) navodiť úzku spoluprácu medzi žiakmi, zamestnancami školy, rodičmi a jasne vymedziť možnosti oznamovať aj zárodky šikanovania (pri zachovaní dôvernosti takýchto oznámení),
c) vo Vnútornom poriadku školy jasne stanoviť pravidlá správania vrátane sankcií za ich porušenie, viesť písomné záznamy o riešení konkrétnych prípadov šikanovania,
d) zaistiť v súlade s pracovným poriadkom zvýšený dozor pedagogických zamestnancov cez prestávky, pred začiatkom vyučovania, po jeho skončení a to najmä v priestoroch, kde k šikanovaniu už došlo alebo by k nemu mohlo dochádzať,
e) prieskum na škole robiť priebežne formou dotazníkov, rozhovormi s deťmi, pozorovaním (vykonávajú výchovný poradca a triedni učitelia, aj učitelia na vyučovacích hodinách),
f) informovať pedagogických zamestnancov, žiakov, aj rodičov o tom, čo robiť v prípade, keď sa dozvedia o šikanovaní (ihneď oznámiť triednemu učiteľovi, koordinátorovi prevencie alebo výchovnému poradcovi, vedeniu školy, prípadne ktorémukoľvek učiteľovi, ktorému žiak dôveruje),
g) každý zamestnanec školy má oznamovaciu povinnosť o prejavoch šikanovania a každý triedny učiteľ je povinný tieto prejavy riešiť, urobiť zápis, ktorý bude obsahovať popis skutku, meno agresora, obete a svedkov, aké riešenia a opatrenia prijal. Ak sa pri šetrení problému zistí, že išlo o šikanovanie, musia byť s tým oboznámení rodičia osobne alebo písomne,
h) spolupracovať s odborníkmi z príslušného centra výchovnej a psychologickej prevencie, prípadne pedagogicko- psychologickej poradne.
3. Metódy riešenia šikanovania
(1) Odhalenie šikanovania býva niekedy veľmi ťažké i pre skúseného pedagóga. Najzávažnejšiu negatívnu úlohu pri jeho zisťovaní hrá strach (alebo snaha o utajenie) u obetí, ale aj agresorov a ďalších možných účastníkov.
(2) Pre vyšetrovanie šikanovania sa odporúča nasledovná stratégia:
a) zaistenie ochrany obetiam,
b) rozhovor s deťmi, ktoré na šikanovanie upozornili, rozhovor s obeťou, s agresormi,
c) nájdenie vhodných svedkov, individuálne, prípadne konfrontačné rozhovory so svedkami (nikdy nekonfrontovať obete a agresorov),
d) kontaktovanie rodičov alebo zákonných zástupcov,
e) kontaktovanie CVPP, CPPPaP alebo diagnostické centrum (ďalej len „DC“),
f) využitie anonymnej dotazníkovej metódy.
(3) Pri výskyte skupinového násilia voči obeti sa odporúča nasledovný postup:
a) okamžitá pomoc obeti,
b) dohoda riaditeľa školy s pedagogickými zamestnancami na postupe vyšetrovania,
c) vlastné vyšetrovanie,
d) zabránenie možnej krivej výpovede agresorov, ich izolácia bez možnosti dohodnúť sa na spoločnej výpovedi,
e) pokračujúca pomoc a podpora obete,
f) nahlásenie prípadu polícii,
g) kontaktovanie rodičov alebo zákonných zástupcov,
h) kontaktovanie CPPPaP a CVPP, DC a pod.
4. Opatrenia na riešenie situácie:
(1) Z opatrení pre obete možno použiť
a) odporúčanie rodičom obetí vyhľadať individuálnu odbornú starostlivosť CVPP, CPPPaP,
b) zorganizovanie skupinového intervenčného programu riaditeľom školy v spolupráci,
a) odporučenie rodičom agresorov vyhľadať odbornú starostlivosť CVPP, CPPPaP,
b) zníženie známky zo správania,
c) preloženie žiaka do inej triedy, výchovnej skupiny,
d) výchovné opatrenia – napomenutie a pokarhanie triednym učiteľom, pokarhanie riaditeľom školy;
(3) V mimoriadnych prípadoch sa môžu použiť ďalšie opatrenia:
a) odporúčanie rodičom umiestniť žiaka na dobrovoľný diagnostický pobyt do miestne príslušného DC, prípadne do liečebno-výchovného sanatória,
b) oznámenie príslušnému Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny – sociálno-právna ochrana detí za účelom využitia nutných výchovných opatrení v prospech maloletého v zmysle zákona č. 195/1998 Z. z. o sociálnej pomoci, v znení neskorších predpisov.
c) oznámenie príslušnému útvaru Policajného zboru SR, ak došlo k závažnejšiemu prípadu šikanovania, pri ktorom je podozrenie, že bol spáchaný trestný čin alebo čin inak trestný (u maloletých).
5. Spolupráca školy s rodičmi žiakov
Pri podozrení na šikanovanie žiaka je potrebná spolupráca vedenia školy, koordinátora prevencie, prípadne výchovného poradcu a ďalších pedagogických zamestnancov tak s rodinou obete, ako aj s rodinou agresora. Nedá sa však predpokladať, že rodičia budú vždy hodnotiť situáciu objektívne, preto sa odporúča upozorniť ich na to, aby si všímali možné príznaky šikanovania a ponúknuť im pomoc. Pri pohovore s rodičmi majú dbať pedagogickí zamestnanci na taktný prístup a najmä na zachovanie dôvernosti informácií.
6. Spolupráca školy s ďalšími inštitúciami
(1) V rámci prevencie šikanovania a pri jeho riešení budeme spolupracovať s CVPP, CPPPaP, ako aj s ďalšími inštitúciami a orgánmi.
(2) Budeme sa riadiť opatreniami a odporúčaniami Štátnej školskej inšpekcie a CVPP, CPPPaP.
(3) Pri podozrení, že šikanovanie naplnilo skutkovú podstatu priestupku alebo trestného činu, riaditeľ školy oznámi túto skutočnosť príslušnému útvaru Policajného zboru SR.
(4) Bez zbytočného odkladu oznámime orgánu sociálno-právnej ochrany skutočnosti, ktoré ohrozujú žiaka, alebo že žiak spáchal trestný čin, prípadne opakovane páchal priestupky.
Dodatok č. 2
Postup pri uvoľňovaní a ospravedlňovaní žiakov z vyučovania, pri udeľovaní výchovných opatrení za porušovanie školského poriadku školy a neplnenie povinnej školskej dochádzky.
Čl. 1
Úvodné ustanovenie
Metodické usmernenie č. 1/2013 je súčasťou školského poriadku. Je v súlade so:
Metodické usmernenie upravuje postup pri uvoľňovaní a ospravedlňovaní žiakov z vyučovania, pri udeľovaní výchovných opatrení za porušovanie školského poriadku školy a neplnenie povinnej školskej dochádzky v podmienkach základných škôl, školských klubov detí, centra voľného času a jazykovej školy pri základnej škole v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Košice.
Čl. 2
Ospravedlnená neúčasť žiaka
Za ospravedlnenú neúčasť žiaka na výchovno-vzdelávacom procese sa uznáva najmä:
- choroba žiaka,
- lekárom nariadený dočasný zákaz jeho dochádzania do školy,
- mimoriadne nepriaznivé podmienky počasia,
- náhle prerušenie premávky prostriedkov hromadnej dopravy,
- mimoriadne závažné udalosti v rodine žiaka,
- účasť žiaka na reprezentácii školy,
- účasť žiaka na zahraničných výmenných a relaxačných pobytoch, exkurziách a pod.
súvisiacich s výchovno-vzdelávacím procesom.
Čl.3
Uvoľňovanie žiaka z vyučovania na žiadosť rodiča
1. Zákonný zástupca môže písomne požiadať triedneho učiteľa o uvoľnenie svojho dieťaťa z vyučovania na 2 dni z rodinných dôvodov. Písomnú žiadosť podá triednemu učiteľovi, ktorý o tom informuje riaditeľa školy. Triedny učiteľ o chýbaní žiaka informuje osobne aj ostatných vyučujúcich v triede.
2. Zákonný zástupca môže písomne požiadať riaditeľa školy o uvoľnenie svojho dieťaťa z vyučovania na viac ako 2 dni z rodinných dôvodov. Písomnú žiadosť podá riaditeľovi školy, ktorý o tom informuje triedneho učiteľa. Triedny učiteľ o chýbaní žiaka informuje osobne aj ostatných vyučujúcich v triede.
3. Vyučujúci žiaka zapisuje do triednej knihy ako chýbajúceho a vymeškané hodiny mu triedny učiteľ ospravedlní. Žiak je povinný si po nástupe do školy doplniť zameškané učivo.
Čl.4
Uvoľňovanie žiaka na súťaže
1. Vedomostné a športové súťaže organizované školou, zriaďovateľom príp. inými školami sa sú neoddeliteľnou súčasťou vyučovania.
2. Pokiaľ sa súťaže organizujú mimo budovy školy, môžu sa ich žiaci zúčastniť len na základe informovaného súhlasu zákonného zástupcu, ktorý ho poskytne na celý školský rok na úvodnom plenárnom zasadnutí rodičov.
3. Triedny učiteľ v spolupráci s učiteľom, ktorý sprevádza žiaka na súťaž, v triednej knihe do poznámky uvedie poučenie o BOZP a informáciu o účasti žiaka na súťaži.
4. Počas neprítomnosti vyučujúci žiaka zapíše do triednej knihy ako chýbajúceho, pričom mu triedny učiteľ vykáže 0 vymeškaných hodín. Žiak sa po skončení súťaže v sprievode učiteľa vráti do školy a až potom môže odísť domov. Žiak je zároveň povinný zistiť si domáce úlohy a doplniť si preberané učivo z predmetov, na ktorých sa nezúčastnil.
5. Učiteľ, ktorý sprevádza žiakov na súťaž, je povinný najneskôr 2 dni pred uskutočnením súťaže predložiť riaditeľovi školy zoznam žiakov, miesto a čas konania príp. iné organizačné pokyny na schválenie.
Čl. 5
Uvoľňovanie žiaka na lekárske vyšetrenie
1 Triedny učiteľ môže na základe písomnej alebo osobnej žiadosti zákonného zástupcu uvoľniť žiaka z vyučovacej hodiny na lekárske vyšetrenie, pokiaľ ho nemožno vykonať v čase mimo vyučovania. Ak triedny učiteľ žiaka uvoľní počas vyučovania, zákonný zástupca je povinný prísť osobne a podpísať potvrdenie o tom, že žiaka berie z vyučovania.
2. Triedny učiteľ ospravedlní 1-dňovú neprítomnosť žiaka písomne zdôvodnenú zákonným zástupcom maximálne 5x za školský rok. Žiak je povinný zistiť si domáce úlohy a doplniť si učivo z predmetov, na ktorých sa nezúčastnil.
Čl. 6
Neprítomnosť žiaka pre chorobu
1. V prípade ochorenia sa žiak nezúčastňuje vyučovania a zapisuje sa jeho neprítomnosť do triednej knihy. Zákonný zástupca má povinnosť najneskôr do 2 dní oznámiť triednemu učiteľovi dôvod vymeškania dieťaťa zo školy.
2. V prípade podozrenia zo záškoláctva triedny učiteľ kontaktuje zákonných zástupcov po dvoch dňoch neprítomnosti žiaka (keď to dovtedy neoznámia).
3. Ak neprítomnosť žiaka trvá viac ako 3 po sebe nasledujúcich pracovných dní, vyžaduje triedny učiteľ vždy lekárske potvrdenie o chorobe žiaka alebo iný úradný doklad potvrdzujúci odôvodnenosť žiakovej neprítomnosti v škole. Tento doklad doručí zákonný zástupca triednemu učiteľovi najneskôr do 2 dní od nástupu žiaka do školy.
4. Zákonný zástupca môže žiaka ospravedlniť maximálne na dobu 3 dni po sebe.
5. V prípadoch, ak ide o častú neprítomnosť žiaka v škole, môže triedny učiteľ vyžiadať lekárske potvrdenie aj pri kratšej neprítomnosti žiaka.
6. Žiak je povinný doplniť si učivo z predmetov na ktorých sa nezúčastnil .
7. Ak žiak vymešká počas polroka viac ako 30% z vyučovania a počet známok z predmetu neumožňuje uzavrieť klasifikáciu, môže byť na podnet riaditeľa školy (na návrh vyučujúceho) komisionálne preskúšaný.
8. Ak je žiak hospitalizovaný v nemocnici, príp. inom zariadení a zúčastňuje sa tam výchovno-vzdelávacieho procesu, do triednej knihy sa nezapisuje. Do poznámky triedny učiteľ zapíše „Žiak je od ..... hospitalizovaný v ........“ Žiak navštevuje školu pri zdravotníckom zariadení od...
9. V prípade vážneho ochorenia, keď zo zdravotných dôvodov nemôže žiak dochádzať do školy, riaditeľ školy na základe písomnej žiadosti zákonných zástupcov a vyjadrenia všeobecného lekára pre deti a dorast, rozhodne o individuálnom vzdelávaní. V spolupráci s triednym učiteľom alebo ostatnými pedagógmi zabezpečí jeho vzdelávanie minimálne 2 hodiny týždenne v škole alebo v domácom prostredí po dohode so zákonným zástupcom.
Čl. 7
Postup školy v prípade riešenia neospravedlnených hodín
1. Vyučovacie hodiny, za ktoré žiak neprinesie lekárske alebo rodičovské ospravedlnenie do 2 dní od nástupu na vyučovanie sa evidujú ako neospravedlnené a vyznačia sa v triednej knihe.
2. Do triednej knihy sa zapisujú aj neskoré príchody žiaka na prvú vyučovaciu hodinu, nedovolené opustenie budovy školy počas vyučovania, ale aj bezdôvodná neprítomnosť na kultúrnych, športových a iných aktivitách organizovaných školou počas vyučovania ako aj na triednických hodinách.
3. Vymeškané hodiny sa mesačne spočítajú a evidujú ako ospravedlnené alebo neospravedlnené hodiny.
4. Ak počet neospravedlnených hodín presiahne 5 vyučovacích hodín, triedny učiteľ informuje o tejto skutočnosti riaditeľa školy a zákonných zástupcov, pozve ich preukázateľným spôsobom (písomne) na pohovor, z ktorého vyhotoví Záznam o pohovore.
5. Ak počet neospravedlnených hodín je väčší ako 15 h v mesiaci, triedny učiteľ vyplní príslušné oznámenie o zanedbávaní povinnej školskej dochádzky žiaka, ktoré riaditeľ školy pošle obci, v ktorej má žiak trvalé bydlisko.
6. Za správnosť postupu a vyhotovenia všetkých dokladov zodpovedá triedny učiteľ.
Čl. 8
Kritéria na výchovné opatrenia – pochvaly a iné ocenenia
Návrh na udelenie pochvaly alebo iného ocenenia sa prerokuje v pedagogickej rade. Zaznamenávajú sa do triednych výkazov.
1. Pochvaly a iné ocenenia sa udeľujú za:
- mimoriadny prejav aktivity a iniciatívy,
- záslužný alebo statočný čin,
- dlhodobú úspešnú prácu a korektné vzťahy medzi spolužiakmi.
2. Pochvala od triedneho učiteľa sa udeľuje za :
- vzornú dochádzku do školy počas školského roka,
- za dosiahnutý prospech „prospel s vyznamenaním“ za dané obdobie,
- reprezentáciu triedy v oblasti kultúry, športu, vzdelávania a pod.
- za 1.-3. miesto v školských kolách olympiád a rôznych súťaží
- prácu pre triedny kolektív a podobne.
- reprezentáciu školy v oblasti kultúry, športu, vzdelávania a pod.
- záslužná práca pre školu, v školskom parlamente, v projektoch, zberoch a pod.
v priebehu navštevovania ZŠ
- študijný priemer 1,00
- účasť v celoslovenskom kole súťaží a olympiád
- významný spoločenský čin (záchrana života, pomoc starým ľuďom a pod. )
- za 1.-3. miesto v okresných a vyšších kolách olympiád a rôznych súťaží.
Čl. 9
Kritéria na výchovné opatrenia – posilnenie disciplíny
4. Napomenutie od triedneho učiteľa sa udeľuje za:
- neskorý príchod na vyučovaciu hodinu,
- nevhodné správanie sa žiakov v triede, alebo na verejnosti,
- ojedinelé dopúšťanie sa menej závažných previnení proti školskému poriadku,
- menej časté zabúdanie učebných pomôcok, žiackej knižky a pod.
5. Pokarhanie od triedneho učiteľa sa udeľuje žiakovi za:
- 1 – 2 vymeškané neospravedlnené hodiny
- opakované sa dopúšťanie menej závažných previnení proti školskému poriadku,
- narúšanie vzťahov medzi spolužiakmi
- nerešpektovanie pokynov vyučujúcich a zamestnancov školy
- opakované nevhodné správanie sa žiakov v triede, alebo na verejnosti,
- časté zabúdanie učebných pomôcok, žiackej knižky a pod.
Pokarhanie od triedneho učiteľa udeľuje triedny učiteľ so súhlasom riaditeľa po prerokovaní
v pedagogickej rade.
6. Pokarhanie od riaditeľa školy sa udeľuje žiakovi za:
- 3 – 6 vymeškaných neospravedlnených vyučovacích hodín,
- opakované porušovanie školského poriadku v škole a na verejnosti ,
- časté narušovanie vyučovacieho procesu a pod.
Žiak porušuje jednotlivé pravidlá školského poriadku, je prístupný výchovnému pôsobeniu
a usiluje sa svoje chyby napraviť.
Znížená známka zo správania na stupeň 2 sa udeľuje napr. za :
- 7 – 12 vymeškaných neospravedlnených hodín,
- opakované závažné porušovanie školského poriadku,
- fyzické napadnutie spolužiaka, agresívne správanie voči žiakom alebo zamestnancom,
- krádež v škole a na verejnosti, bez trestného stíhania,
- falšovanie úradného dokumentu (ospravedlnenie od rodičov, LV potvrdenie, záznam v ŽK)
- priestupok voči zákonu neklasifikovaný ako prečin,
- úmyselné poškodzovanie majetku školy,
- svojvoľné opustenie výchovno-vzdelávacieho procesu (v škole i mimo školy ),
- za propagáciu rasizmu, xenofóbie, za prechovávanie drog a iných omamných látok.
8. Znížená známka zo správania na stupeň 3 (menej uspokojivé):
Žiak závažne porušuje pravidlá správania a školský poriadok alebo sa dopúšťa ďalších
previnení.
Znížená známka zo správania na stupeň 3 sa udeľuje napr. za :
- 13 - 60 vymeškaných neospravedlnených hodín
- veľmi vážne porušenie školského poriadku,
- fyzické napadnutie, ublíženie na zdraví a šikanovanie,
- priestupok voči zákonu klasifikovaný ako prečin,
- falšovanie úradného dokumentu ako výpis z katalógového listu, vysvedčenie a pod.
- poškodenie školského majetku s väčším rozsahom škody.
9. Znížená známka zo správania na stupeň 4 (neuspokojivé):
Žiak sústavne porušuje pravidlá správania a školský poriadok, zámerne narúša korektné
vzťahy medzi spolužiakmi a závažnými previneniami ohrozuje ostatných žiakov
a zamestnancov školy.
Znížená známka zo správania na stupeň 4 sa udeľuje napr. za :
- 61 a viac vymeškaných neospravedlnených hodín
- priestupok voči zákonu klasifikovaný ako trestný čin,
- v týchto prípadoch problém preberá sociálny kurátor a postupuje podľa právnych
predpisov odobratím prídavkov na dieťa a ďalšími výchovnými opatreniami voči žiakovi
a zákonnému zástupcovi v zmysle platnej legislatívy.
10. Výchovné opatrenia sa zaznamenávajú v triednom výkaze alebo katalógovom liste žiaka. Udelenie zníženého stupňa zo správania sa odôvodní v triednom výkaze alebo katalógovom liste žiaka.- MP č. 22/2011 čl.9, bod 41.
11. Pri navrhovaní výchovných opatrení alebo návrhu na zníženú známku zo správania má triedny učiteľ na zreteli, či je zodpovedný za neospravedlnené hodiny žiak, alebo či neospravedlnená dochádzka žiaka do školy nie je spôsobená zanedbávaním starostlivosti o povinnú školskú dochádzku žiaka zo strany jeho zákonného zástupcu.
Čl. 10
Ochranné opatrenia
Čl. 11
Priestupky a správne delikty
Podľa ustanovenia § 5 ods. 12 zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve: Zákonný zástupca dieťaťa nedbá o riadne plnenie povinnej školskej dochádzky, najmä ak neprihlási dieťa na povinnú školskú dochádzku alebo ak dieťa neospravedlnene vynechá viac ako 15 vyučovacích hodín v mesiaci.
Priestupky a správne delikty vo veci zanedbávania plnenia povinnej školskej dochádzky prejednáva obec (podľa zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch), v ktorej má zákonný zástupca pobyt.
Pri podozrení zo zanedbávania povinnej školskej dochádzky je riaditeľ školy povinný zanedbávanie povinnej školskej dochádzky oznámiť obci, v ktorej má zákonný zástupca dieťaťa trvalý pobyt (v súlade s § 5 ods.11 zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov).
Ak žiak vymešká viac ako 60 vyučovacích hodín v príslušnom školskom roku, je obec povinná na základe oznámenia riaditeľa školy začať priestupkové konanie v zmysle § 6 v súlade s § 37 a 37a zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
V prípade, ak škola dodržala vyššie uvedený postup a aj napriek prijatým opatreniam sa školská dochádzka žiaka nezmení a žiak vymešká viac ako 100 vyučovacích hodín bez náležitého ospravedlnenia, obec na základe oznámenie riaditeľa školy podáva podnety na trestné stíhanie zákonných zástupcov súvisiace s ohrozovaním mravnej výchovy mládeže v zmysle § 211 ods. 1 písm. d) zákona č. 300/2005 Z. z. (Trestný zákon).
Doplnok k priestupkom
Základná škola 1.-4. ročník Lysica
Vnútorný poriadok školy
Platnosť: od 9/2015
Čl. 1
Základné ustanovenia
Čl. 2
Organizácia vyučovania
dopoludňajšie vyučovanie prestávky
1.h |
8.00-8.45 |
2.h |
8.55-9.40 |
3.h |
10.00-10.45 |
4.h |
10.55-11.40 |
5.h |
11.50-12.35 |
6.h |
12.45-13.30 |
1.h |
10 minút |
2.h |
20 minút |
3.h |
10 minút |
4.h |
10 minút |
5.h |
10 minút |
Čl. 3
Práva a povinnosti žiakov
Čl. 3/1 Práva žiakov
Čl. 3/2 Príchod do školy, príprava na vyučovanie
Čl. 3/3 - Uvoľňovanie žiaka z vyučovania
Čl. 3/4 Správanie sa žiakov cez prestávky
Čl. 3/5 Odchod zo školy
Čl. 3/6 Povinnosti týždenníkov
Čl. 4
Práva a povinnosti rodičov
Čl. 5
Výchovné opatrenia
Čl.5/1 Odmeny
Žiakom školy sú poskytované tieto druhy odmien:
Článok 6
Záverečné ustanovenie
V Lysici, dňa 31. augusta 2015
PaedDr. Dana Smolková
riaditeľka školy
Prílohy :
Dodatok č.1
k Vnútornému poriadku školy vydanému v Lysici dňa 01.09.2015
Prevencia drogových závislostí v rezorte školstva vychádza z článku 33 Dohovoru o právach dieťaťa a Európskej protidrogovej stratégie. Týka sa realizácie preventívnych opatrení na úrovni škôl a školských zariadení, priorít rezortu školstva, výchovno-vzdelávacích projektov a programov. Článok 33 Dohovoru o právach dieťaťa hovorí, že každé dieťa má právo na ochranu pred používaním narkotík a psychotropných látok a pred zapojením do ich výroby a distribúcie.
Žiakom je zakázané prechovávať a užívať legálne (tabak a alkohol) a nelegálne návykové látky v škole, v areáli školy, v školských zariadeniach a na akciách organizovaných školou.
Postup pri riešení požitia alkoholu:
1. Škola kontaktuje zákonného zástupcu žiaka.
2. Po súhlase zákonného zástupcu žiaka pedagogický zamestnanec vyzve žiaka k dychovej skúške prístrojom, ktorým sa určí objemové percento alkoholu v krvi.
3. Pri skúške sú prítomní svedkovia – napr. ďalší pedagogickí zamestnanci.
4. O skúške sa vyhotoví zápisnica, ktorú každý z prítomných podpíše.
5. Zápisnica sa pošle zákonnému zástupcovi žiaka.
6. Porušenie Vnútorného poriadku školy sa prerokuje na pedagogickej rade a žiakovi sa udelí výchovné opatrenie.
7. Výsledok riešenia priestupku sa oznámi zákonnému zástupcovi žiaka.
8. Škola kontaktuje Centrum pedagogicko – psychologického poradenstva a prevencie (CPPPaP) v Žiline.
9. V prípade, ak sa žiak odmietne podrobiť dychovej skúške, spíše sa o tejto udalosti zápisnica za prítomnosti svedkov, kde sa uvedú klinické príznaky, ktoré žiak vykazuje a ktoré vedú k podozreniu, že žiak pil alkoholický nápoj.
10. Pedagogická rada rozhodne o postihu žiaka. Zápisnica je zaslaná rodičom, podobne ako aj rozhodnutie o sankcii.
11. Pri stave opitosti, kedy je žiak ohrozený na živote alebo ohrozuje svoje okolie, závažným spôsobom narušuje školské vyučovanie, je privolaná rýchla zdravotnícka pomoc, prípadne polícia a bezodkladne zákonný zástupca.
12. Priestupok bude prerokovaný pedagogickou radou a výsledok riešenia oznámený zákonnému zástupcovi žiaka. Škola kontaktuje CPPPaP v Košiciach.
Postup pri riešení fajčenia:
1) O porušení Vnútorného poriadku školy sa spíše zápisnica, ktorú podpíšu všetci prítomní, svedkovia.
2) O porušení Vnútorného poriadku školy sa pošle oznam zákonnému zástupcovi žiaka.
3) Porušenie Vnútorného poriadku školy sa prerokuje na pedagogickej rade a uloží sa výchovné opatrenie.
4) Zákonnému zástupcovi žiaka sa oznámi sankcia za porušenie zákazu fajčenia.
5) Škola kontaktuje CPPPaP v Košiciach.
Postup pri riešení prechovávania legálnych návykových látok:
1) Pri nájdení legálnej návykovej látky (alkohol a tabak) u žiaka sa o tejto situácii spíše zápisnica, ktorá bude zaslaná zákonnému zástupcovi žiaka.
2) Porušenie Vnútorného poriadku školy sa prerokuje na pedagogickej rade, žiakovi sa uloží výchovné opatrenie.
3) Rozhodnutie pedagogickej rady o výchovnom opatrení sa zašle zákonnému zástupcovi žiaka.
Postup pri riešení užívania iných návykových látok:
1) Pedagogický pracovník pri podozrení, že žiak je pod vplyvom nelegálnych návykových látok, alebo ich užíva, kontaktuje zákonného zástupcu žiaka a príslušné oddelenie Policajného zboru SR.
2) O situácii sa spíše zápisnica, ktorá sa zašle zákonnému zástupcovi žiaka.
3) V prípade pozitívneho výsledku nasleduje prerokovanie priestupku v pedagogickej rade a uloženie výchovného opatrenia.
4) Rozhodnutie pedagogickej rady o výchovnom opatrení sa zašle zákonnému zástupcovi žiaka.
5) Škola kontaktuje CPPPaP v Košiciach.
Postup pri riešení prechovávania nelegálnych návykových látok:
1) Pedagogický zamestnanec vyzve podozrivého žiaka k vyloženiu návykovej látky z osobných vecí, nedotýka sa jej a okamžite kontaktuje príslušné oddelenie Policajného zboru SR a zákonného zástupcu žiaka.
2) O situácii sa spíše zápisnica, ktorá sa zašle zákonnému zástupcovi žiaka.
3) Porušenie Vnútorného poriadku školy sa prerokuje na pedagogickej rade, žiakovi sa uloží výchovné opatrenie.
4) Rozhodnutie pedagogickej rady o výchovnom opatrení sa zašle zákonnému zástupcovi žiaka.
5) Škola kontaktuje CPPPaP v Košiciach.
Opatrenia proti šíreniu legálnych a nelegálnych drog v školskom prostredí
1. Žiaci základnej školy nesmú fajčiť, piť alkoholické nápoje, používať a vdychovať omamné látky a drogy, hrať o peniaze v škole ako aj mimo školy.
2. Povinnosťou každého žiaka, učiteľa, vychovávateľa i ostatných zamestnancov školy je informovať triedneho učiteľa o žiakovi, ktorý fajčí, pije alkohol alebo užíva drogy v školskom prostredí i mimo neho.
3. Po oznámení uvedenej skutočnosti sa triedny učiteľ diskrétne porozpráva so žiakom o jeho problémoch, o príčinách užívania návykových látok, o ich škodlivosti a o dôsledkoch ich užívania. O pohovore so žiakom urobí zápis do klasifikačného záznamu a v nastávajúcom období venuje žiakovi zvýšenú pozornosť.
4. Ak žiak v sledovanom období nezmení vzťah k návykovým látkam alebo je triedny učiteľ informovaný druhýkrát, triedny učiteľ predvolá rodičov, uskutoční pohovor a urobí o ňom záznam v agende TU „Pohovory s rodičmi žiakov“.
5. Ak ani vtedy žiak nezmení správanie, triedny učiteľ zorganizuje stretnutie - výchovnú komisiu, na ktoré pozve rodičov žiaka, výchovnú poradkyňu, koordinátorku prevencie drogových závislosti, ZRŠ(RŠ), prípadne policajta alebo kurátora. Po prešetrení skutočnosti komisia navrhne opatrenia. Riaditeľ školy zabezpečí stretnutie s odborníkom – psychológom lekárom. Žiakovi bude znížená známka zo správania.
6. Povinnosťou triedneho učiteľa je viesť evidenciu pochvál i priestupkov žiakov a o zistených skutočnostiach vhodnou formou informovať na triednických hodinách, spôsob riešenia zaznamenávať v agende TU, pravidelne spolupracovať s rodičmi a o problémoch informovať pedagogickú radu pri riešení výchovných problémov.
B. Opatrenia na prevenciu a elimináciu šikanovania žiakov v škole a v školskom zariadení v súlade s Metodickým usmernením č. 7/2006- R
1. Charakteristika šikanovania
Šikanovaním rozumieme akékoľvek správanie žiaka alebo žiakov, ktorých zámerom je ublíženie inému žiakovi alebo žiakom, prípadne ich ohrozenie alebo zastrašovanie. Ide o cielené a opakované použitie násilia voči takému žiakovi alebo skupine žiakov, ktorí sa z najrôznejších dôvodov nevedia alebo nemôžu brániť:
a) je to úmysel ublížiť fyzicky alebo psychicky,
b) agresia jedného žiaka alebo skupiny žiakov,
c) opakované útoky,
d) nevyrovnaný pomer síl medzi agresorom a obeťou,
e) šikanovanie zahŕňa slovné ponižovanie, nadávanie, výsmech, hrubé žartovanie, vydieranie, obmedzovanie slobody, pohŕdanie, poškodzovanie osobných vecí, telesné napadnutie,
Šikanovanie sa môže prejavovať i v nepriamej podobe, napr. prehliadaním a ignorovaním obete.
Šikanovanie sa môže uskutočňovať aj medzi žiakmi v triede či výchovnej skupine a odohráva sa najmä v čase prestávok, cestou do školy a zo školy alebo v čase mimo vyučovania.
Šikanovanie nesmie byť zamestnancami školy v žiadnej miere akceptované a pedagóg musí šikanovanie medzi žiakmi bez meškania riešiť a každej jeho obeti poskytnúť okamžitú pomoc.
Zodpovedným za priestupky je ten, kto v čase jeho spáchania dovŕšil pätnásty rok svojho veku.
2. Prevencia šikanovania
Základným preventívnym opatrením je dôsledné dodržiavanie zásady:
Sme škola, kde sa šikanovanie netoleruje v žiadnych podobách !
Je dôležité, aby sa s podstatou, formami a nebezpečnými dôsledkami šikanovania ako protispoločenského správania jednotlivcov i skupín oboznámili všetci žiaci, zamestnanci školy a školských zariadení a rodičovská verejnosť. Pre žiakov, pedagogických zamestnancov i rodičov je potrebné vedieť, že tieto formy správania nie sú neškodným humorom a zábavou, mali by sa oboznámiť predovšetkým s negatívnymi dôsledkami šikanovania, a to tak pre jeho obete, ako i pre agresorov. Za zvlášť nebezpečné je podceňovanie počiatočných prejavov šikanovania.
Dôležité aktivity školy sa nedajú spájať len s vyučovacími predmetmi, ale sa týkajú všetkých činností a situácií v škole, v ktorých sa žiak učí prijímať všeobecné hodnoty spoločnosti, identifikovať sa s nimi a konať v ich duchu v každodennom živote.
V rámci účinnej prevencie šikanovania je dôležité najmä :
a) vytvoriť pozitívnu klímu v škole,
b) navodiť úzku spoluprácu medzi žiakmi, zamestnancami školy, rodičmi a jasne vymedziť možnosti oznamovať aj zárodky šikanovania (pri zachovaní dôvernosti takýchto oznámení),
c) vo Vnútornom poriadku školy jasne stanoviť pravidlá správania vrátane sankcií za ich porušenie, viesť písomné záznamy o riešení konkrétnych prípadov šikanovania,
d) zaistiť v súlade s pracovným poriadkom zvýšený dozor pedagogických zamestnancov cez prestávky, pred začiatkom vyučovania, po jeho skončení a to najmä v priestoroch, kde k šikanovaniu už došlo alebo by k nemu mohlo dochádzať,
e) prieskum na škole robiť priebežne formou dotazníkov, rozhovormi s deťmi, pozorovaním (vykonávajú výchovný poradca a triedni učitelia, aj učitelia na vyučovacích hodinách),
f) informovať pedagogických zamestnancov, žiakov, aj rodičov o tom, čo robiť v prípade, keď sa dozvedia o šikanovaní (ihneď oznámiť triednemu učiteľovi, koordinátorovi prevencie alebo výchovnému poradcovi, vedeniu školy, prípadne ktorémukoľvek učiteľovi, ktorému žiak dôveruje),
g) každý zamestnanec školy má oznamovaciu povinnosť o prejavoch šikanovania a každý triedny učiteľ je povinný tieto prejavy riešiť, urobiť zápis, ktorý bude obsahovať popis skutku, meno agresora, obete a svedkov, aké riešenia a opatrenia prijal. Ak sa pri šetrení problému zistí, že išlo o šikanovanie, musia byť s tým oboznámení rodičia osobne alebo písomne,
h) spolupracovať s odborníkmi z príslušného centra výchovnej a psychologickej prevencie, prípadne pedagogicko- psychologickej poradne.
3. Metódy riešenia šikanovania
(1) Odhalenie šikanovania býva niekedy veľmi ťažké i pre skúseného pedagóga. Najzávažnejšiu negatívnu úlohu pri jeho zisťovaní hrá strach (alebo snaha o utajenie) u obetí, ale aj agresorov a ďalších možných účastníkov.
(2) Pre vyšetrovanie šikanovania sa odporúča nasledovná stratégia:
a) zaistenie ochrany obetiam,
b) rozhovor s deťmi, ktoré na šikanovanie upozornili, rozhovor s obeťou, s agresormi,
c) nájdenie vhodných svedkov, individuálne, prípadne konfrontačné rozhovory so svedkami (nikdy nekonfrontovať obete a agresorov),
d) kontaktovanie rodičov alebo zákonných zástupcov,
e) kontaktovanie CVPP, CPPPaP alebo diagnostické centrum (ďalej len „DC“),
f) využitie anonymnej dotazníkovej metódy.
(3) Pri výskyte skupinového násilia voči obeti sa odporúča nasledovný postup:
a) okamžitá pomoc obeti,
b) dohoda riaditeľa školy s pedagogickými zamestnancami na postupe vyšetrovania,
c) vlastné vyšetrovanie,
d) zabránenie možnej krivej výpovede agresorov, ich izolácia bez možnosti dohodnúť sa na spoločnej výpovedi,
e) pokračujúca pomoc a podpora obete,
f) nahlásenie prípadu polícii,
g) kontaktovanie rodičov alebo zákonných zástupcov,
h) kontaktovanie CPPPaP a CVPP, DC a pod.
4. Opatrenia na riešenie situácie:
(1) Z opatrení pre obete možno použiť
a) odporúčanie rodičom obetí vyhľadať individuálnu odbornú starostlivosť CVPP, CPPPaP,
b) zorganizovanie skupinového intervenčného programu riaditeľom školy v spolupráci,
a) odporučenie rodičom agresorov vyhľadať odbornú starostlivosť CVPP, CPPPaP,
b) zníženie známky zo správania,
c) preloženie žiaka do inej triedy, výchovnej skupiny,
d) výchovné opatrenia – napomenutie a pokarhanie triednym učiteľom, pokarhanie riaditeľom školy;
(3) V mimoriadnych prípadoch sa môžu použiť ďalšie opatrenia:
a) odporúčanie rodičom umiestniť žiaka na dobrovoľný diagnostický pobyt do miestne príslušného DC, prípadne do liečebno-výchovného sanatória,
b) oznámenie príslušnému Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny – sociálno-právna ochrana detí za účelom využitia nutných výchovných opatrení v prospech maloletého v zmysle zákona č. 195/1998 Z. z. o sociálnej pomoci, v znení neskorších predpisov.
c) oznámenie príslušnému útvaru Policajného zboru SR, ak došlo k závažnejšiemu prípadu šikanovania, pri ktorom je podozrenie, že bol spáchaný trestný čin alebo čin inak trestný (u maloletých).
5. Spolupráca školy s rodičmi žiakov
Pri podozrení na šikanovanie žiaka je potrebná spolupráca vedenia školy, koordinátora prevencie, prípadne výchovného poradcu a ďalších pedagogických zamestnancov tak s rodinou obete, ako aj s rodinou agresora. Nedá sa však predpokladať, že rodičia budú vždy hodnotiť situáciu objektívne, preto sa odporúča upozorniť ich na to, aby si všímali možné príznaky šikanovania a ponúknuť im pomoc. Pri pohovore s rodičmi majú dbať pedagogickí zamestnanci na taktný prístup a najmä na zachovanie dôvernosti informácií.
6. Spolupráca školy s ďalšími inštitúciami
(1) V rámci prevencie šikanovania a pri jeho riešení budeme spolupracovať s CVPP, CPPPaP, ako aj s ďalšími inštitúciami a orgánmi.
(2) Budeme sa riadiť opatreniami a odporúčaniami Štátnej školskej inšpekcie a CVPP, CPPPaP.
(3) Pri podozrení, že šikanovanie naplnilo skutkovú podstatu priestupku alebo trestného činu, riaditeľ školy oznámi túto skutočnosť príslušnému útvaru Policajného zboru SR.
(4) Bez zbytočného odkladu oznámime orgánu sociálno-právnej ochrany skutočnosti, ktoré ohrozujú žiaka, alebo že žiak spáchal trestný čin, prípadne opakovane páchal priestupky.
Dodatok č. 2
Postup pri uvoľňovaní a ospravedlňovaní žiakov z vyučovania, pri udeľovaní výchovných opatrení za porušovanie školského poriadku školy a neplnenie povinnej školskej dochádzky.
Čl. 1
Úvodné ustanovenie
Metodické usmernenie č. 1/2013 je súčasťou školského poriadku. Je v súlade so:
Metodické usmernenie upravuje postup pri uvoľňovaní a ospravedlňovaní žiakov z vyučovania, pri udeľovaní výchovných opatrení za porušovanie školského poriadku školy a neplnenie povinnej školskej dochádzky v podmienkach základných škôl, školských klubov detí, centra voľného času a jazykovej školy pri základnej škole v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Košice.
Čl. 2
Ospravedlnená neúčasť žiaka
Za ospravedlnenú neúčasť žiaka na výchovno-vzdelávacom procese sa uznáva najmä:
- choroba žiaka,
- lekárom nariadený dočasný zákaz jeho dochádzania do školy,
- mimoriadne nepriaznivé podmienky počasia,
- náhle prerušenie premávky prostriedkov hromadnej dopravy,
- mimoriadne závažné udalosti v rodine žiaka,
- účasť žiaka na reprezentácii školy,
- účasť žiaka na zahraničných výmenných a relaxačných pobytoch, exkurziách a pod.
súvisiacich s výchovno-vzdelávacím procesom.
Čl.3
Uvoľňovanie žiaka z vyučovania na žiadosť rodiča
1. Zákonný zástupca môže písomne požiadať triedneho učiteľa o uvoľnenie svojho dieťaťa z vyučovania na 2 dni z rodinných dôvodov. Písomnú žiadosť podá triednemu učiteľovi, ktorý o tom informuje riaditeľa školy. Triedny učiteľ o chýbaní žiaka informuje osobne aj ostatných vyučujúcich v triede.
2. Zákonný zástupca môže písomne požiadať riaditeľa školy o uvoľnenie svojho dieťaťa z vyučovania na viac ako 2 dni z rodinných dôvodov. Písomnú žiadosť podá riaditeľovi školy, ktorý o tom informuje triedneho učiteľa. Triedny učiteľ o chýbaní žiaka informuje osobne aj ostatných vyučujúcich v triede.
3. Vyučujúci žiaka zapisuje do triednej knihy ako chýbajúceho a vymeškané hodiny mu triedny učiteľ ospravedlní. Žiak je povinný si po nástupe do školy doplniť zameškané učivo.
Čl.4
Uvoľňovanie žiaka na súťaže
1. Vedomostné a športové súťaže organizované školou, zriaďovateľom príp. inými školami sa sú neoddeliteľnou súčasťou vyučovania.
2. Pokiaľ sa súťaže organizujú mimo budovy školy, môžu sa ich žiaci zúčastniť len na základe informovaného súhlasu zákonného zástupcu, ktorý ho poskytne na celý školský rok na úvodnom plenárnom zasadnutí rodičov.
3. Triedny učiteľ v spolupráci s učiteľom, ktorý sprevádza žiaka na súťaž, v triednej knihe do poznámky uvedie poučenie o BOZP a informáciu o účasti žiaka na súťaži.
4. Počas neprítomnosti vyučujúci žiaka zapíše do triednej knihy ako chýbajúceho, pričom mu triedny učiteľ vykáže 0 vymeškaných hodín. Žiak sa po skončení súťaže v sprievode učiteľa vráti do školy a až potom môže odísť domov. Žiak je zároveň povinný zistiť si domáce úlohy a doplniť si preberané učivo z predmetov, na ktorých sa nezúčastnil.
5. Učiteľ, ktorý sprevádza žiakov na súťaž, je povinný najneskôr 2 dni pred uskutočnením súťaže predložiť riaditeľovi školy zoznam žiakov, miesto a čas konania príp. iné organizačné pokyny na schválenie.
Čl. 5
Uvoľňovanie žiaka na lekárske vyšetrenie
1 Triedny učiteľ môže na základe písomnej alebo osobnej žiadosti zákonného zástupcu uvoľniť žiaka z vyučovacej hodiny na lekárske vyšetrenie, pokiaľ ho nemožno vykonať v čase mimo vyučovania. Ak triedny učiteľ žiaka uvoľní počas vyučovania, zákonný zástupca je povinný prísť osobne a podpísať potvrdenie o tom, že žiaka berie z vyučovania.
2. Triedny učiteľ ospravedlní 1-dňovú neprítomnosť žiaka písomne zdôvodnenú zákonným zástupcom maximálne 5x za školský rok. Žiak je povinný zistiť si domáce úlohy a doplniť si učivo z predmetov, na ktorých sa nezúčastnil.
Čl. 6
Neprítomnosť žiaka pre chorobu
1. V prípade ochorenia sa žiak nezúčastňuje vyučovania a zapisuje sa jeho neprítomnosť do triednej knihy. Zákonný zástupca má povinnosť najneskôr do 2 dní oznámiť triednemu učiteľovi dôvod vymeškania dieťaťa zo školy.
2. V prípade podozrenia zo záškoláctva triedny učiteľ kontaktuje zákonných zástupcov po dvoch dňoch neprítomnosti žiaka (keď to dovtedy neoznámia).
3. Ak neprítomnosť žiaka trvá viac ako 3 po sebe nasledujúcich pracovných dní, vyžaduje triedny učiteľ vždy lekárske potvrdenie o chorobe žiaka alebo iný úradný doklad potvrdzujúci odôvodnenosť žiakovej neprítomnosti v škole. Tento doklad doručí zákonný zástupca triednemu učiteľovi najneskôr do 2 dní od nástupu žiaka do školy.
4. Zákonný zástupca môže žiaka ospravedlniť maximálne na dobu 3 dni po sebe.
5. V prípadoch, ak ide o častú neprítomnosť žiaka v škole, môže triedny učiteľ vyžiadať lekárske potvrdenie aj pri kratšej neprítomnosti žiaka.
6. Žiak je povinný doplniť si učivo z predmetov na ktorých sa nezúčastnil .
7. Ak žiak vymešká počas polroka viac ako 30% z vyučovania a počet známok z predmetu neumožňuje uzavrieť klasifikáciu, môže byť na podnet riaditeľa školy (na návrh vyučujúceho) komisionálne preskúšaný.
8. Ak je žiak hospitalizovaný v nemocnici, príp. inom zariadení a zúčastňuje sa tam výchovno-vzdelávacieho procesu, do triednej knihy sa nezapisuje. Do poznámky triedny učiteľ zapíše „Žiak je od ..... hospitalizovaný v ........“ Žiak navštevuje školu pri zdravotníckom zariadení od...
9. V prípade vážneho ochorenia, keď zo zdravotných dôvodov nemôže žiak dochádzať do školy, riaditeľ školy na základe písomnej žiadosti zákonných zástupcov a vyjadrenia všeobecného lekára pre deti a dorast, rozhodne o individuálnom vzdelávaní. V spolupráci s triednym učiteľom alebo ostatnými pedagógmi zabezpečí jeho vzdelávanie minimálne 2 hodiny týždenne v škole alebo v domácom prostredí po dohode so zákonným zástupcom.
Čl. 7
Postup školy v prípade riešenia neospravedlnených hodín
1. Vyučovacie hodiny, za ktoré žiak neprinesie lekárske alebo rodičovské ospravedlnenie do 2 dní od nástupu na vyučovanie sa evidujú ako neospravedlnené a vyznačia sa v triednej knihe.
2. Do triednej knihy sa zapisujú aj neskoré príchody žiaka na prvú vyučovaciu hodinu, nedovolené opustenie budovy školy počas vyučovania, ale aj bezdôvodná neprítomnosť na kultúrnych, športových a iných aktivitách organizovaných školou počas vyučovania ako aj na triednických hodinách.
3. Vymeškané hodiny sa mesačne spočítajú a evidujú ako ospravedlnené alebo neospravedlnené hodiny.
4. Ak počet neospravedlnených hodín presiahne 5 vyučovacích hodín, triedny učiteľ informuje o tejto skutočnosti riaditeľa školy a zákonných zástupcov, pozve ich preukázateľným spôsobom (písomne) na pohovor, z ktorého vyhotoví Záznam o pohovore.
5. Ak počet neospravedlnených hodín je väčší ako 15 h v mesiaci, triedny učiteľ vyplní príslušné oznámenie o zanedbávaní povinnej školskej dochádzky žiaka, ktoré riaditeľ školy pošle obci, v ktorej má žiak trvalé bydlisko.
6. Za správnosť postupu a vyhotovenia všetkých dokladov zodpovedá triedny učiteľ.
Čl. 8
Kritéria na výchovné opatrenia – pochvaly a iné ocenenia
Návrh na udelenie pochvaly alebo iného ocenenia sa prerokuje v pedagogickej rade. Zaznamenávajú sa do triednych výkazov.
1. Pochvaly a iné ocenenia sa udeľujú za:
- mimoriadny prejav aktivity a iniciatívy,
- záslužný alebo statočný čin,
- dlhodobú úspešnú prácu a korektné vzťahy medzi spolužiakmi.
2. Pochvala od triedneho učiteľa sa udeľuje za :
- vzornú dochádzku do školy počas školského roka,
- za dosiahnutý prospech „prospel s vyznamenaním“ za dané obdobie,
- reprezentáciu triedy v oblasti kultúry, športu, vzdelávania a pod.
- za 1.-3. miesto v školských kolách olympiád a rôznych súťaží
- prácu pre triedny kolektív a podobne.
- reprezentáciu školy v oblasti kultúry, športu, vzdelávania a pod.
- záslužná práca pre školu, v školskom parlamente, v projektoch, zberoch a pod.
v priebehu navštevovania ZŠ
- študijný priemer 1,00
- účasť v celoslovenskom kole súťaží a olympiád
- významný spoločenský čin (záchrana života, pomoc starým ľuďom a pod. )
- za 1.-3. miesto v okresných a vyšších kolách olympiád a rôznych súťaží.
Čl. 9
Kritéria na výchovné opatrenia – posilnenie disciplíny
4. Napomenutie od triedneho učiteľa sa udeľuje za:
- neskorý príchod na vyučovaciu hodinu,
- nevhodné správanie sa žiakov v triede, alebo na verejnosti,
- ojedinelé dopúšťanie sa menej závažných previnení proti školskému poriadku,
- menej časté zabúdanie učebných pomôcok, žiackej knižky a pod.
5. Pokarhanie od triedneho učiteľa sa udeľuje žiakovi za:
- 1 – 2 vymeškané neospravedlnené hodiny
- opakované sa dopúšťanie menej závažných previnení proti školskému poriadku,
- narúšanie vzťahov medzi spolužiakmi
- nerešpektovanie pokynov vyučujúcich a zamestnancov školy
- opakované nevhodné správanie sa žiakov v triede, alebo na verejnosti,
- časté zabúdanie učebných pomôcok, žiackej knižky a pod.
Pokarhanie od triedneho učiteľa udeľuje triedny učiteľ so súhlasom riaditeľa po prerokovaní
v pedagogickej rade.
6. Pokarhanie od riaditeľa školy sa udeľuje žiakovi za:
- 3 – 6 vymeškaných neospravedlnených vyučovacích hodín,
- opakované porušovanie školského poriadku v škole a na verejnosti ,
- časté narušovanie vyučovacieho procesu a pod.
Žiak porušuje jednotlivé pravidlá školského poriadku, je prístupný výchovnému pôsobeniu
a usiluje sa svoje chyby napraviť.
Znížená známka zo správania na stupeň 2 sa udeľuje napr. za :
- 7 – 12 vymeškaných neospravedlnených hodín,
- opakované závažné porušovanie školského poriadku,
- fyzické napadnutie spolužiaka, agresívne správanie voči žiakom alebo zamestnancom,
- krádež v škole a na verejnosti, bez trestného stíhania,
- falšovanie úradného dokumentu (ospravedlnenie od rodičov, LV potvrdenie, záznam v ŽK)
- priestupok voči zákonu neklasifikovaný ako prečin,
- úmyselné poškodzovanie majetku školy,
- svojvoľné opustenie výchovno-vzdelávacieho procesu (v škole i mimo školy ),
- za propagáciu rasizmu, xenofóbie, za prechovávanie drog a iných omamných látok.
8. Znížená známka zo správania na stupeň 3 (menej uspokojivé):
Žiak závažne porušuje pravidlá správania a školský poriadok alebo sa dopúšťa ďalších
previnení.
Znížená známka zo správania na stupeň 3 sa udeľuje napr. za :
- 13 - 60 vymeškaných neospravedlnených hodín
- veľmi vážne porušenie školského poriadku,
- fyzické napadnutie, ublíženie na zdraví a šikanovanie,
- priestupok voči zákonu klasifikovaný ako prečin,
- falšovanie úradného dokumentu ako výpis z katalógového listu, vysvedčenie a pod.
- poškodenie školského majetku s väčším rozsahom škody.
9. Znížená známka zo správania na stupeň 4 (neuspokojivé):
Žiak sústavne porušuje pravidlá správania a školský poriadok, zámerne narúša korektné
vzťahy medzi spolužiakmi a závažnými previneniami ohrozuje ostatných žiakov
a zamestnancov školy.
Znížená známka zo správania na stupeň 4 sa udeľuje napr. za :
- 61 a viac vymeškaných neospravedlnených hodín
- priestupok voči zákonu klasifikovaný ako trestný čin,
- v týchto prípadoch problém preberá sociálny kurátor a postupuje podľa právnych
predpisov odobratím prídavkov na dieťa a ďalšími výchovnými opatreniami voči žiakovi
a zákonnému zástupcovi v zmysle platnej legislatívy.
10. Výchovné opatrenia sa zaznamenávajú v triednom výkaze alebo katalógovom liste žiaka. Udelenie zníženého stupňa zo správania sa odôvodní v triednom výkaze alebo katalógovom liste žiaka.- MP č. 22/2011 čl.9, bod 41.
11. Pri navrhovaní výchovných opatrení alebo návrhu na zníženú známku zo správania má triedny učiteľ na zreteli, či je zodpovedný za neospravedlnené hodiny žiak, alebo či neospravedlnená dochádzka žiaka do školy nie je spôsobená zanedbávaním starostlivosti o povinnú školskú dochádzku žiaka zo strany jeho zákonného zástupcu.
Čl. 10
Ochranné opatrenia
Čl. 11
Priestupky a správne delikty
Podľa ustanovenia § 5 ods. 12 zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve: Zákonný zástupca dieťaťa nedbá o riadne plnenie povinnej školskej dochádzky, najmä ak neprihlási dieťa na povinnú školskú dochádzku alebo ak dieťa neospravedlnene vynechá viac ako 15 vyučovacích hodín v mesiaci.
Priestupky a správne delikty vo veci zanedbávania plnenia povinnej školskej dochádzky prejednáva obec (podľa zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch), v ktorej má zákonný zástupca pobyt.
Pri podozrení zo zanedbávania povinnej školskej dochádzky je riaditeľ školy povinný zanedbávanie povinnej školskej dochádzky oznámiť obci, v ktorej má zákonný zástupca dieťaťa trvalý pobyt (v súlade s § 5 ods.11 zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov).
Ak žiak vymešká viac ako 60 vyučovacích hodín v príslušnom školskom roku, je obec povinná na základe oznámenia riaditeľa školy začať priestupkové konanie v zmysle § 6 v súlade s § 37 a 37a zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
V prípade, ak škola dodržala vyššie uvedený postup a aj napriek prijatým opatreniam sa školská dochádzka žiaka nezmení a žiak vymešká viac ako 100 vyučovacích hodín bez náležitého ospravedlnenia, obec na základe oznámenie riaditeľa školy podáva podnety na trestné stíhanie zákonných zástupcov súvisiace s ohrozovaním mravnej výchovy mládeže v zmysle § 211 ods. 1 písm. d) zákona č. 300/2005 Z. z. (Trestný zákon).
Doplnok k priestupkom