NAŠA ŠKOLA v šk.r. 2023/2024

Dokumenty školy

Vnútorný poriadok školy

Základná škola 1.-4. ročník Lysica

Vnútorný poriadok školy

Platnosť:   od 9/2015

 

Čl. 1

Základné ustanovenia

  1. Riaditeľka Základnej školy  1.-4. ročník Lysica ( ďalej len „škola“ ) vydáva po prerokovaní v pedagogickej rade na základe zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a vyhlášky MŠ SR č.320/2008 o základnej škole Vnútorný poriadok školy.
  2. Vnútorný poriadok školy je súčasťou základných vnútorných dokumentov školy. Jeho cieľovou skupinou sú žiaci, pedagogickí a nepedagogickí zamestnanci školy, prípadne ďalší účastníci, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom podieľajú na organizovaní vyučovacích a mimovyučovacích aktivít školy. Všetci zamestnanci a žiaci školy sú povinní ho dodržiavať.
  3. Vnútorný poriadok školy je verejne prístupný vo vestibule školy, v priestoroch zborovne školy,  v pracovni riaditeľa školy a  v  triedach .

 

Čl. 2

Organizácia vyučovania

  1. Vyučovanie je organizované podľa rozvrhu hodín, ktorý je schválený riaditeľom školy. Rozvrh hodín je súčasťou vývesky každej triedy.
  2. Začiatok vyučovania je od 8.00 hod. Vyučovacia jednotka trvá 45 minút. 
  3.  Časové rozdelenie vyučovania:

               dopoludňajšie vyučovanie                                                                                   prestávky

 

1.h

8.00-8.45

2.h

8.55-9.40

3.h

10.00-10.45

4.h

10.55-11.40

5.h

11.50-12.35

6.h

12.45-13.30

 

 

1.h

10 minút

2.h

20 minút

3.h

10 minút

4.h

10 minút

5.h

10 minút

  

 

     

 

 

 

 

  1. Školský klub detí a školská jedáleň vychádzajú z režimu školy a pre svoju špecifickú činnosť a prevádzku majú vypracovaný vlastný poriadok.

 

 

Čl. 3

Práva a povinnosti žiakov

 

Čl. 3/1 Práva žiakov

 

  1. Žiak má právo na jemu zrozumiteľný výklad učiva.
  2. Žiak má právo k danému učivu položiť akúkoľvek otázku a dostať na ňu odpoveď.
  3. Žiak má právo na omyl.
  4. Žiak má právo na objektívne hodnotenie.
  5. Žiak má právo na ohľaduplné a taktné zaobchádzanie zo strany učiteľa i spolužiakov.
  6. Žiak  má právo v primeranom čase, priestore a primeraným spôsobom vyjadriť svoj názor.
  7. Žiak má právo sedieť s kým chce, pokiaľ svojím správaním neruší učiteľa, spolužiakov.
  8. Žiak má právo na prestávku, ako ju stanovuje vnútorný poriadok školy.
  9. Žiaci školy majú podľa právo navštevovať školský klub detí.
  10. Žiaci školy majú právo stravovať sa v školskej jedálni.

 

Čl. 3/2 Príchod do školy, príprava na vyučovanie

 

  1. Žiaci prichádzajú do školy tak, aby 10 minút pred začiatkom vyučovania boli vo svojej triede. Vyučovanie sa začína o 8.00 hod.
  2. Žiaci vchádzajú do školy najskôr o 7.40  hlavným vchodom.
  3. Žiaci sa prezúvajú, veci si uložia na vešiaky na chodbe pred triedami. 
  4. Je neprípustné, aby cez prestávky žiaci behali po triede, prípadne vybiehali na chodbu. V škole sa chodí krokom.
  5. Žiaci sú povinní chodiť do školy upravení, v slušnom oblečení, bez výstredností v úprave vlasov a zovňajšku a v súlade s hygienickými normami. Na telesnú výchovu používajú cvičebný  úbor, na výtvarnú výchovu a pracovné vyučovanie používajú pracovný odev.
  6. Žiaci sa správajú počas vyučovania disciplinovane, nevyrušujú a nerozptyľujú pozornosť spolužiakov.
  7. Je zakázané používanie vulgárnych výrazov.
  8. Ak sa žiak z vážnych dôvodov  nemohol pripraviť na vyučovanie, ospravedlní sa príslušnému vyučujúcemu na začiatku hodiny. Ak nemôže zo zdravotných dôvodov cvičiť na hodine telesnej výchovy, je povinný ospravedlniť sa vyučujúcemu a odovzdať mu doklad od ošetrujúceho lekára alebo od rodičov. 
  9. Žiak je povinný zahlásiť úraz alebo nevoľnosť dozor konajúcemu učiteľovi.
  10. Žiaci sú povinní chrániť svoje zdravie i zdravie spolužiakov. Zakazujú sa všetky zdraviu škodlivé činnosti, fajčenie, pitie alkoholických nápojov, používanie drog a omamných látok.
  11. Žiaci nesmú hrať hazardné hry, nosiť do školy nebezpečné predmety. Je zakázané používať mobily, MP3 prehrávače počas vyučovacieho procesu.  Je zakázané nosiť cennosti, väčšie sumy peňazí a predmety, ktoré ohrozujú bezpečnosť a zdravie. Poistenie školských potrieb, odevov a obuvi škola sprostredkuje s poisťovňou na žiadosť rodičov. Poistné zaplatí rodič. Predmety nepotrebné na vyučovanie žiakom učiteľ odoberie a vráti ich rodičom.
  12. Žiaci majú prísne zakázané akékoľvek prejavy alebo len náznaky násilia, šikanovania, rasizmu a znevažovania iných ani fyzickou ani psychickou formou. Tieto prejavy sa budú posudzovať mimoriadne prísne. Sme škola, kde sa šikanovanie netoleruje.
  13. Žiaci sú povinní nosiť pridelené učebnice a školské potreby podľa rozvrhu hodín, prípadne podľa pokynov učiteľa. Žiaci sú povinní zaobchádzať šetrne s učebnicami a so školským majetkom. Každé poškodenie školského majetku a učebníc sú povinní nahradiť rodičia žiaka, ktorý škodu spôsobil.
  14. Žiaci sú povinní udržiavať svoje miesto v čistote  a šetriť elektrickou energiou a vodou.
  15. Triedy sa vetrajú v priebehu vyučovania vždy za prítomnosti učiteľa (z bezpečnostných dôvodov). Je zakázané bez prítomnosti učiteľa manipulovať s oknami a žalúziami.
  16. Žiaci aj na školských výletoch, exkurziách, vychádzkach rešpektujú pokyny pedagogických zamestnancov. Žiaci sú povinní správať sa aj mimo vyučovania tak, aby neporušovali zásady slušnosti. Ku všetkým zamestnancom školy a ku všetkým návštevám sa žiaci správajú zdvorilo. 
  17. Žiaci dodržiavajú zasadací poriadok v triede podľa vlastného výberu, ktorý schválil triedny učiteľ. Bez povolenia nesmú opustiť svoje miesto ani učebňu.
  18. Žiacku knižku musí mať žiak každý deň v škole, na každej vyučovacej hodine. Musí byť podpísaná rodičmi podľa podpisového vzoru vždy aspoň za uplynulý týždeň.
  19. Chýbajúcich žiakov hlási týždenník triedy.
  20. Ak v rodine žiaka niektorý člen ochorie na nákazlivú chorobu, oznámi to žiak, alebo rodič bezodkladne riaditeľovi školy.
  21. Každý neskorý príchod žiaka bude evidovaný v triednej knihe a ďalej riešený triednym učiteľom individuálne.

 

 

Čl. 3/3 - Uvoľňovanie žiaka z vyučovania

 

  1. Na vyučovanie dochádza žiak pravidelne a včas.
  2. Žiaci sú povinní dodržiavať povinnú školskú dochádzku. Vyučovanie je možné vymeškať len pre chorobu a vážnu udalosť v rodine. Ak žiak nemôže prísť do školy pre vopred známu príčinu, požiada na základe písomného ospravedlnenia od rodiča o uvoľnenie z vyučovania. Uvoľnenie z jednej vyučovacej hodiny povoľuje príslušný učiteľ, triedny učiteľ uvoľňuje do dvoch dní na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu žiaka, z viac ako 2 dní  iba riaditeľ školy, ktorý dáva súhlas  na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu žiaka. Neospravedlnenú neprítomnosť a podozrenie zo zanedbávania školskej dochádzky škola hlási príslušnému sociálnemu odboru. Rodičia oznámia príčinu neprítomnosti svojho dieťaťa  najneskôr do dvoch dní (48 hodín).
  3. Pred skončením vyučovania, prípadne počas pobytu dieťaťa v ŠKD, platí absolútny zákaz vychádzania žiakov z budovy školy bez sprievodu učiteľa, vychovávateľa alebo rodiča. Pri odchode žiaka z vyučovania počas dňa  bude žiak uvoľnený na základe písomnej žiadosti rodiča .
  4. Oslobodenie od vyučovania z niektorého predmetu určuje riaditeľ školy iba na základe písomného posúdenia  lekára a písomnej žiadosti zákonného zástupcu.
  5. Ak sa žiak po absencii vráti do školy, predloží písomné ospravedlnenie v žiackej knižke, podpísané rodičmi a pri chorobe dlhšej ako 5 vyučovacích dní potvrdenie lekárom.

 

 

Čl. 3/4 Správanie sa žiakov cez prestávky

 

  1.  Po skončení hodiny žiaci povstanú na pokyn učiteľa.
  2.  Počas malých prestávok sa žiaci zdržujú v triede a pripravujú sa na ďalšiu hodinu.
  3. Žiaci počas  veľkej prestávky trávia čas na dolnej chodbe a riadia sa pokynmi dozor konajúceho učiteľa, v prípade priaznivého počasia odchádzajú do školskej záhrady.
  4.  Cez prestávku sa žiaci zdržujú v priestoroch WC len nevyhnutne potrebný čas a svojím    správaním nesmú ohroziť svoju bezpečnosť, ani bezpečnosť iných.
  5. Žiaci sa premiestňujú do odbornej učebne  spolu s vyučujúcim.
  6. Papiere a odpadky odhadzujú žiaci do košov. Je prísne zakázané  odhadzovať ich do záchodových mís, pisoárov, umývadiel a voľne nechať pohodené v školskom areáli.
  7. Do zborovne a kabinetov bez zaklopania a dovolenia učiteľa žiak nevstupuje.
  8. Žiak svojvoľne nevstupuje do priestorov sekretariátu školy.

 

 

Čl. 3/5 Odchod zo školy

 

  1. Po skončení vyučovania uprace každý žiak svoje miesto, vyloží stoličku.
  2. Týždenník skontroluje stav triedy ( čistotu, zatvorenie okien, uzavretie vody, zhasnutie svetla) a postará sa o čistotu tabule.
  3. Na pokyn učiteľa žiaci  odchádzajú podľa potreby do školskej jedálne na obed, do ŠKD, na krúžkovú činnosť alebo domov.
  4. Žiak z rôznych príčin môže opustiť budovu školy len na základe písomnej (príp. telefonickej žiadosti rodiča) podpísanej triednym učiteľom. Žiak budovu opustí iba v sprievode zákonného zástupcu.

 

 

Čl. 3/6 Povinnosti týždenníkov

 

  1. Týždenníkov určuje každý týždeň triedny učiteľ a sú zapísaní v "triednej knihe". Skupinu týždenníkov tvoria dvaja žiaci. Týždenníci pred vyučovaním skontrolujú poriadok v triede. Na každej hodine hlásia vyučujúcemu chýbajúcich žiakov.
  2. Triedna služba utiera tabuľu.  Služba dbá o čistotu triedy. Okamžite hlási triednemu učiteľovi poškodzovanie triedy. Po príchode do triedy prehliadne učebňu a tak isto po skončení vyučovania, dozerá na čistotu a poriadok.

3.Cez veľkú prestávku zostávajú týždenníci v triede a postarajú o poriadok v triede.

4.Po skončení vyučovania týždenníci kontrolujú stav triedy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čl. 4

Práva a povinnosti rodičov

 

  1. Rodičia sú povinní poskytovať škole aktuálne kontaktné adresy, telefónne čísla do zamestnania a domov, e-mailové adresy a mobilné čísla (pre prípad choroby alebo iného ohrozenia dieťaťa).
  2. Rodičia by mali informovať triednych učiteľov o zdravotných, prípadne iných ťažkostiach dieťaťa. Zatajenie takejto informácie môže viesť k ohrozeniu zdravia dieťaťa, ale aj bezpečnosti iných detí v skupine, ak sa nachádza s jedným učiteľom, prípadne vychovávateľkou, mimo areálu školy.
  3. Rodičia by mali byť v pravidelnom kontakte s vyučujúcimi prostredníctvom rodičovského združenia. 
  4. Rodičovské združenie  je významnou formou aktívnej účasti občanov na riešení otázok výchovy detí a mládeže a na riadení škôl a výchovných zariadení.
  5. Rodičovské združenie plní úlohu poradného orgánu riaditeľa školy. Rodičia prostredníctvom rodičovského združenia môžu škole poskytovať materiálnu i verejnoprospešnú i finančnú pomoc, predovšetkým pri zlepšovaní školského prostredia.
  6. Rodičovské združenie plní podľa potreby ďalšie úlohy v prospech školy, pomáha pri výchove žiakov predovšetkým v mimotriednej a mimoškolskej činnosti, pomáha  spolupôsobiť pri ochrane detí a mládeže pred škodlivými vplyvmi, nezasahuje do výchovno–vzdelávacieho procesu školy, ale pomáha vytvárať podmienky pre jeho priaznivý priebeh a podporuje ho.
  7. Škola je povinná informovať rodičov o správaní a prospechu žiaka. Učiteľ oznamuje rodičom nielen nepriaznivé správy o ich deťoch, ale aj kladné hodnotenia a pochvaly. Forma zápisu v ŽK musí byť premyslená a taktná. Pred zápisom do žiackej knižky učiteľ vždy zváži, či v danom prípade nie je vhodnejší spôsob osobného kontaktu s rodičom.
  8. Ak majú rodičia pochybnosti o správnosti klasifikácie, môžu do troch dní odo dňa, kedy sa dozvedeli výslednú známku, požiadať riaditeľa školy, aby bol žiak preskúšaný pred komisiou.
  9. Zákonný zástupca je povinný dodržiavať Článok 3, bod 2, ktorý bol prijatý pre zvýšenie bezpečnosti žiakov.
  10. Vstup zákonného zástupcu do budovy školy bude umožnený za týchto podmienok
    1. počas konzultačných hodín
    2. pred začiatkom a po skončení vyučovania - stretnutie s pedagogickým zamestnancom bude vopred dohodnuté v mimovyučovacom čase.

 

 

Čl. 5

Výchovné opatrenia

 

Čl.5/1   Odmeny

 

Žiakom školy sú poskytované tieto druhy odmien:

  1. Individuálna ústna pochvala učiteľom, triednym učiteľom.
  2. Pochvala pred žiackym zhromaždením, udelenie diplomu, vecnej odmeny - /napr.za vzornú reprezentáciu školy, za umiestnenie v súťaži, za výborný prospech.../.
  3. Pochvala pred triedou za vzorné plnenie úloh, za aktívne vystupovanie a reprezentáciu školy.
  4. Pochvala riaditeľom školy.

 

Čl.5/2  Opatrenia na posilnenie disciplíny

 

  1. Individuálne napomenutie učiteľom, triednym učiteľom.
  2. Pokarhanie žiaka učiteľom pred triedou (na polroka a na  konci školského roka )
  3. Pokarhanie žiaka riaditeľom školy pred triedou (na polroka a na konci školského roka) Udelenie napomenutia  a pokarhania triednym učiteľom a riaditeľom školy sa oznámi písomne rodičom.
  4. Zníženie známky zo správania podľa zásad klasifikačného poriadku. Známka 3,4 sa v triednom výkaze aj odôvodní.
  5. Preradenie žiaka na inú školu (len so súhlasom rodičov).
  6. V prípade vážneho porušenia školského poriadku pedagóg, ktorý porušenie zistí, oznámi túto  skutočnosť triednej učiteľke a v spolupráci s ňou vyhotoví  zápis o porušení školského poriadku, ktorý podpíšu všetci prítomní. Oznam s predvolaním riaditeľa na pohovor sa pošle zákonnému zástupcovi. O pohovore sa spíše záznam, kde sa uvedú riešenia problému. V prípade neochoty rodiča spolupracovať sa priestupok prerokuje  na pedagogickej rade a uloží sa výchovné opatrenie.
  7. Všetky výchovné opatrenia sú posilnené dodatkom č.2

Článok 6

Záverečné ustanovenie

 

  1. S obsahom Vnútorného poriadku školy sa oboznámujú žiaci školy na úvodných triednických hodinách na začiatku každého školského roka – zápis v triednej knihe a v ŽK.   Vnútorný poriadok školy dopĺňa Prevádzkový poriadok školy, Organizačný poriadok školy a vo výchove mimo vyučovania  dopĺňa Vnútorný poriadok školského klubu detí a Vnútorný poriadok školskej jedálne.
  2. Vnútorný poriadok školy je posilnený dodatkom č. 1, dodatkom č.2, ktoré musia byť v plnom znení dodržiavané.
  3. Zmeny a doplnky Vnútorného poriadku školy schvaľuje riaditeľ školy po prerokovaní na pedagogickej rade.
  4. Vnútorný poriadok školy bol prerokovaný Pedagogickou radou školy dňa 31.8.2015.
  5. Rodičia budú oboznámení na plenárnom zasadnutí Združenia rodičov (koncom septembra) a prostredníctvom školskej internetovej stránky.
  6. Vnútorný poriadok školy nadobúda platnosť dňa 2.9.2015 a účinnosť dňa 3.9.2015 Týmto dňom sa ruší Vnútorný poriadok školy schválený 6.9.2011.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V Lysici, dňa 31. augusta 2015                                                    

                                                                                                      PaedDr. Dana Smolková

                                                                                                          riaditeľka školy

 

 

 

 

 

Prílohy :

Dodatok č.1

 

k Vnútornému poriadku školy vydanému  v Lysici dňa 01.09.2015

 

 

A. Opatrenia proti šíreniu legálnych (tabak a alkohol) a nelegálnych drog v školskom prostredí

 

Prevencia drogových závislostí v rezorte školstva vychádza z článku 33 Dohovoru o právach dieťaťa a Európskej protidrogovej stratégie. Týka sa realizácie preventívnych opatrení na úrovni škôl a školských zariadení, priorít rezortu školstva, výchovno-vzdelávacích projektov a programov. Článok 33 Dohovoru o právach dieťaťa hovorí, že každé dieťa má právo na ochranu pred používaním narkotík a psychotropných látok a pred zapojením do ich výroby a distribúcie.

 

Žiakom je zakázané prechovávať a užívať legálne (tabak a alkohol) a nelegálne návykové látky v škole, v areáli školy, v školských zariadeniach a na akciách organizovaných školou.

 

 

Postup pri riešení požitia alkoholu:

 

1.         Škola kontaktuje zákonného zástupcu žiaka.

2.         Po súhlase zákonného zástupcu žiaka pedagogický zamestnanec vyzve žiaka k dychovej skúške prístrojom, ktorým sa určí objemové percento alkoholu v krvi.

3.         Pri skúške sú prítomní svedkovia – napr. ďalší pedagogickí zamestnanci.

4.         O skúške sa vyhotoví zápisnica, ktorú každý z prítomných podpíše.

5.         Zápisnica sa pošle zákonnému zástupcovi žiaka.

6.        Porušenie Vnútorného  poriadku školy sa prerokuje na pedagogickej rade a žiakovi sa udelí   výchovné opatrenie.

7.         Výsledok riešenia priestupku sa oznámi zákonnému zástupcovi žiaka.

8.       Škola kontaktuje Centrum pedagogicko – psychologického poradenstva a prevencie (CPPPaP) v Žiline.

9.     V prípade, ak sa žiak odmietne podrobiť  dychovej skúške, spíše sa o tejto udalosti zápisnica za prítomnosti svedkov,  kde sa uvedú klinické príznaky, ktoré žiak vykazuje a ktoré vedú k podozreniu, že žiak pil alkoholický nápoj.

10.     Pedagogická rada rozhodne o postihu žiaka. Zápisnica je zaslaná rodičom, podobne ako aj rozhodnutie o sankcii.

11.      Pri stave opitosti, kedy je žiak ohrozený na živote alebo ohrozuje svoje okolie, závažným spôsobom narušuje školské vyučovanie, je privolaná rýchla zdravotnícka pomoc, prípadne polícia a bezodkladne zákonný zástupca.

12.   Priestupok bude prerokovaný pedagogickou radou a výsledok riešenia oznámený          zákonnému zástupcovi žiaka. Škola kontaktuje CPPPaP v Košiciach.

 

Postup pri riešení fajčenia:

 

1)        O porušení Vnútorného poriadku školy sa spíše zápisnica, ktorú podpíšu všetci prítomní, svedkovia.

2)        O porušení Vnútorného poriadku školy sa pošle oznam zákonnému zástupcovi žiaka.

3)        Porušenie Vnútorného poriadku školy sa prerokuje na pedagogickej rade a uloží sa výchovné opatrenie.

4)        Zákonnému zástupcovi žiaka sa oznámi sankcia za porušenie zákazu fajčenia.

5)        Škola kontaktuje CPPPaP v Košiciach.

 

Postup pri riešení prechovávania legálnych návykových látok:

 

1)     Pri nájdení legálnej návykovej látky (alkohol a tabak) u žiaka sa o tejto situácii  spíše     zápisnica, ktorá bude zaslaná zákonnému zástupcovi žiaka.

2)         Porušenie Vnútorného poriadku školy sa prerokuje na pedagogickej rade, žiakovi sa uloží   výchovné opatrenie.

3)        Rozhodnutie pedagogickej rady o výchovnom opatrení sa zašle zákonnému zástupcovi žiaka.

 

Postup pri riešení užívania iných návykových látok:

 

1)        Pedagogický pracovník pri podozrení, že žiak je pod vplyvom nelegálnych návykových látok, alebo ich užíva, kontaktuje zákonného zástupcu žiaka   a príslušné oddelenie Policajného zboru SR.

2)        O situácii sa spíše zápisnica, ktorá sa zašle zákonnému zástupcovi žiaka.

3)        V prípade pozitívneho výsledku nasleduje prerokovanie priestupku v pedagogickej rade a uloženie výchovného opatrenia.

4)        Rozhodnutie pedagogickej rady o výchovnom opatrení sa zašle zákonnému zástupcovi žiaka.

5)        Škola kontaktuje CPPPaP v Košiciach.

 

Postup pri riešení prechovávania nelegálnych návykových látok:

 

1)         Pedagogický zamestnanec vyzve podozrivého žiaka k vyloženiu návykovej látky z  osobných vecí, nedotýka sa jej a okamžite kontaktuje príslušné oddelenie Policajného zboru SR a zákonného zástupcu žiaka.

2)        O situácii sa spíše zápisnica, ktorá sa zašle zákonnému zástupcovi žiaka.

3)        Porušenie Vnútorného poriadku školy sa prerokuje na pedagogickej rade, žiakovi sa uloží výchovné opatrenie.

4)        Rozhodnutie pedagogickej rady o výchovnom opatrení sa zašle zákonnému zástupcovi žiaka.

5)        Škola kontaktuje CPPPaP v Košiciach.

 

Opatrenia proti šíreniu legálnych a nelegálnych drog v školskom prostredí

 

1. Žiaci základnej školy nesmú fajčiť, piť alkoholické nápoje, používať a vdychovať omamné látky a drogy, hrať o peniaze v škole ako aj mimo školy.

2. Povinnosťou každého žiaka, učiteľa, vychovávateľa i ostatných zamestnancov školy je informovať triedneho učiteľa o žiakovi, ktorý fajčí, pije alkohol alebo užíva drogy v školskom prostredí i mimo neho.

3. Po oznámení uvedenej skutočnosti sa triedny učiteľ diskrétne porozpráva so žiakom o jeho problémoch, o príčinách užívania návykových látok, o ich škodlivosti a o dôsledkoch ich užívania. O pohovore so žiakom urobí zápis do klasifikačného záznamu a v nastávajúcom období venuje žiakovi zvýšenú pozornosť.

4. Ak  žiak v sledovanom období nezmení vzťah k návykovým látkam alebo je triedny učiteľ informovaný druhýkrát, triedny učiteľ predvolá rodičov, uskutoční pohovor a urobí o ňom záznam v agende TU „Pohovory s rodičmi žiakov“.

5. Ak ani vtedy žiak nezmení správanie, triedny učiteľ zorganizuje stretnutie - výchovnú komisiu, na ktoré pozve rodičov žiaka, výchovnú poradkyňu, koordinátorku prevencie drogových závislosti, ZRŠ(RŠ), prípadne policajta alebo kurátora. Po prešetrení skutočnosti komisia navrhne opatrenia. Riaditeľ školy zabezpečí stretnutie s odborníkom – psychológom lekárom. Žiakovi bude znížená známka zo správania.

6. Povinnosťou triedneho učiteľa je viesť evidenciu pochvál i priestupkov žiakov a o zistených skutočnostiach vhodnou formou informovať na triednických hodinách, spôsob riešenia zaznamenávať v agende TU, pravidelne spolupracovať s rodičmi a o problémoch informovať pedagogickú radu pri riešení výchovných problémov.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

B. Opatrenia na  prevenciu a elimináciu šikanovania žiakov v škole a v školskom zariadení v súlade s Metodickým usmernením č. 7/2006- R

 

1. Charakteristika šikanovania

 

Šikanovaním rozumieme akékoľvek správanie žiaka alebo žiakov, ktorých zámerom je ublíženie inému žiakovi alebo žiakom, prípadne ich ohrozenie alebo zastrašovanie. Ide o cielené a opakované použitie násilia voči takému žiakovi alebo skupine žiakov, ktorí sa z najrôznejších dôvodov nevedia alebo nemôžu brániť:

 

a) je to úmysel ublížiť fyzicky alebo psychicky,

b) agresia jedného žiaka alebo skupiny žiakov,

c) opakované útoky,

d) nevyrovnaný pomer síl medzi agresorom a obeťou,

e) šikanovanie zahŕňa slovné ponižovanie, nadávanie, výsmech, hrubé žartovanie, vydieranie,    obmedzovanie slobody, pohŕdanie, poškodzovanie osobných vecí, telesné napadnutie,

 

Šikanovanie sa môže prejavovať i v nepriamej podobe, napr. prehliadaním a ignorovaním obete.

Šikanovanie sa môže uskutočňovať aj medzi žiakmi v triede či výchovnej skupine a odohráva sa     najmä v čase prestávok, cestou do školy a zo školy alebo v čase mimo vyučovania.

Šikanovanie nesmie byť zamestnancami školy v žiadnej miere akceptované a pedagóg musí šikanovanie medzi žiakmi bez meškania riešiť a každej jeho obeti poskytnúť okamžitú pomoc.

Zodpovedným za priestupky je ten, kto v čase jeho spáchania dovŕšil pätnásty rok svojho veku.

 

2. Prevencia šikanovania

 

Základným preventívnym opatrením je dôsledné dodržiavanie zásady:

Sme škola, kde sa šikanovanie netoleruje v žiadnych podobách !

Je dôležité, aby sa s podstatou, formami a nebezpečnými dôsledkami šikanovania ako protispoločenského správania jednotlivcov i skupín oboznámili všetci žiaci, zamestnanci školy a školských zariadení a rodičovská verejnosť. Pre žiakov, pedagogických zamestnancov i rodičov je potrebné vedieť, že tieto formy správania nie sú neškodným humorom a zábavou, mali by sa oboznámiť predovšetkým s negatívnymi dôsledkami šikanovania, a to tak pre jeho obete, ako i pre agresorov. Za zvlášť nebezpečné je podceňovanie počiatočných prejavov šikanovania.

Dôležité aktivity školy sa nedajú spájať len s vyučovacími predmetmi, ale sa týkajú všetkých činností a situácií v škole, v ktorých sa žiak učí prijímať všeobecné hodnoty spoločnosti, identifikovať sa s nimi a konať v ich duchu v každodennom živote.

 

V rámci účinnej prevencie šikanovania je dôležité najmä :

 

a) vytvoriť pozitívnu klímu v škole,

b) navodiť úzku spoluprácu medzi žiakmi, zamestnancami školy, rodičmi a jasne vymedziť možnosti oznamovať aj zárodky šikanovania (pri zachovaní dôvernosti takýchto oznámení),

c) vo Vnútornom poriadku školy jasne stanoviť pravidlá správania vrátane sankcií za ich porušenie, viesť písomné záznamy o riešení konkrétnych prípadov šikanovania,

d) zaistiť v súlade s pracovným poriadkom zvýšený dozor pedagogických zamestnancov cez prestávky, pred začiatkom vyučovania, po jeho skončení a to najmä v priestoroch, kde k šikanovaniu už došlo alebo by k nemu mohlo dochádzať,

e) prieskum na škole robiť priebežne formou dotazníkov, rozhovormi s deťmi, pozorovaním (vykonávajú výchovný poradca a triedni učitelia, aj učitelia na vyučovacích hodinách),

f) informovať pedagogických zamestnancov, žiakov, aj rodičov o tom, čo robiť v prípade, keď sa dozvedia o šikanovaní (ihneď oznámiť triednemu učiteľovi, koordinátorovi prevencie alebo výchovnému poradcovi, vedeniu školy, prípadne ktorémukoľvek učiteľovi, ktorému žiak dôveruje),

g) každý zamestnanec školy má oznamovaciu povinnosť o prejavoch šikanovania a každý triedny učiteľ je povinný tieto prejavy riešiť, urobiť zápis, ktorý bude obsahovať popis skutku, meno agresora, obete a svedkov, aké riešenia a opatrenia prijal. Ak sa pri šetrení problému zistí, že išlo o šikanovanie, musia byť s tým oboznámení rodičia osobne alebo písomne,

h) spolupracovať s odborníkmi z príslušného centra výchovnej a psychologickej prevencie, prípadne pedagogicko- psychologickej poradne.

 

3. Metódy riešenia šikanovania

 

(1) Odhalenie šikanovania býva niekedy veľmi ťažké i pre skúseného pedagóga. Najzávažnejšiu negatívnu úlohu pri jeho zisťovaní hrá strach (alebo snaha o utajenie) u obetí, ale aj agresorov a ďalších možných účastníkov.

 

(2) Pre vyšetrovanie šikanovania sa odporúča nasledovná stratégia:

a) zaistenie ochrany obetiam,

b) rozhovor s deťmi, ktoré na šikanovanie upozornili, rozhovor s obeťou, s agresormi,

c) nájdenie vhodných svedkov, individuálne, prípadne konfrontačné rozhovory so svedkami (nikdy nekonfrontovať obete a agresorov),

d) kontaktovanie rodičov alebo zákonných zástupcov,

e) kontaktovanie CVPP, CPPPaP alebo diagnostické centrum (ďalej len „DC“),

f) využitie anonymnej dotazníkovej metódy.

 

(3) Pri výskyte skupinového násilia voči obeti sa odporúča nasledovný postup:

a) okamžitá pomoc obeti,

b) dohoda riaditeľa školy s pedagogickými zamestnancami na postupe vyšetrovania,

c) vlastné vyšetrovanie,

d) zabránenie možnej krivej výpovede agresorov, ich izolácia bez možnosti dohodnúť sa na spoločnej výpovedi,

e) pokračujúca pomoc a podpora obete,

f) nahlásenie prípadu polícii,

g) kontaktovanie rodičov alebo zákonných zástupcov,

h) kontaktovanie CPPPaP a CVPP, DC a pod.

 

4. Opatrenia na riešenie situácie:

(1) Z opatrení pre obete možno použiť

a) odporúčanie rodičom obetí vyhľadať individuálnu odbornú starostlivosť CVPP, CPPPaP,

b) zorganizovanie skupinového intervenčného programu riaditeľom školy v spolupráci,

a) odporučenie rodičom agresorov vyhľadať odbornú starostlivosť CVPP, CPPPaP,

b) zníženie známky zo správania,

c) preloženie žiaka do inej triedy, výchovnej skupiny,

d) výchovné opatrenia – napomenutie a pokarhanie triednym učiteľom, pokarhanie riaditeľom školy;

 

(3) V mimoriadnych prípadoch sa môžu použiť ďalšie opatrenia:

a) odporúčanie rodičom umiestniť žiaka na dobrovoľný diagnostický pobyt do miestne príslušného DC, prípadne do liečebno-výchovného sanatória,

b) oznámenie príslušnému Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny – sociálno-právna ochrana detí za účelom využitia nutných výchovných opatrení v prospech maloletého v zmysle zákona č. 195/1998 Z. z. o sociálnej pomoci, v znení neskorších predpisov.

c) oznámenie príslušnému útvaru Policajného zboru SR, ak došlo k závažnejšiemu prípadu šikanovania, pri ktorom je podozrenie, že bol spáchaný trestný čin alebo čin inak trestný (u maloletých).

 

5. Spolupráca školy s rodičmi žiakov

Pri podozrení na šikanovanie žiaka je potrebná spolupráca vedenia školy, koordinátora prevencie, prípadne výchovného poradcu a ďalších pedagogických zamestnancov tak s rodinou obete, ako aj s rodinou agresora. Nedá sa však predpokladať, že rodičia budú vždy hodnotiť situáciu objektívne, preto sa odporúča upozorniť ich na to, aby si všímali možné príznaky šikanovania a ponúknuť im pomoc. Pri pohovore s rodičmi majú dbať pedagogickí zamestnanci na taktný prístup a najmä na zachovanie dôvernosti informácií.

 

6. Spolupráca školy s ďalšími inštitúciami

(1) V rámci prevencie šikanovania a pri jeho riešení budeme spolupracovať s CVPP, CPPPaP, ako aj s ďalšími inštitúciami a orgánmi.

(2) Budeme sa riadiť opatreniami a odporúčaniami Štátnej školskej inšpekcie a CVPP, CPPPaP.

(3) Pri podozrení, že šikanovanie naplnilo skutkovú podstatu priestupku alebo trestného činu, riaditeľ školy oznámi túto skutočnosť príslušnému útvaru Policajného zboru SR.

(4) Bez zbytočného odkladu oznámime orgánu sociálno-právnej ochrany skutočnosti, ktoré ohrozujú žiaka, alebo že žiak spáchal trestný čin, prípadne opakovane páchal priestupky.

 

 

 

 

           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodatok č. 2

 

 

Postup pri uvoľňovaní a ospravedlňovaní žiakov z vyučovania, pri udeľovaní výchovných opatrení za porušovanie školského poriadku školy a neplnenie povinnej školskej dochádzky.

 

Čl. 1

Úvodné ustanovenie

 

Metodické usmernenie č. 1/2013 je súčasťou školského poriadku.  Je v súlade  so:

  • zákonom č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní ( školský zákon ) a o zmene a doplnení niektorých zákonov,
  • zákonom č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov,
  • metodickým pokynom č. 22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy.

 

Metodické usmernenie upravuje postup pri uvoľňovaní a ospravedlňovaní žiakov                     z vyučovania, pri udeľovaní výchovných opatrení za porušovanie školského poriadku školy     a neplnenie povinnej školskej dochádzky v podmienkach základných škôl, školských klubov detí, centra voľného času  a jazykovej školy pri základnej škole v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Košice.

 

 

Čl. 2

Ospravedlnená neúčasť žiaka

 

Za ospravedlnenú neúčasť žiaka na výchovno-vzdelávacom procese sa uznáva najmä:

-   choroba žiaka,

-   lekárom nariadený dočasný zákaz jeho dochádzania do školy,

-   mimoriadne nepriaznivé podmienky počasia,

-   náhle prerušenie premávky prostriedkov hromadnej dopravy,

-   mimoriadne závažné udalosti v rodine žiaka,

-   účasť žiaka na reprezentácii školy,

-   účasť žiaka na zahraničných výmenných a relaxačných pobytoch, exkurziách a pod.

    súvisiacich   s výchovno-vzdelávacím procesom.

 

 

Čl.3

Uvoľňovanie žiaka z vyučovania na žiadosť rodiča

 

1.  Zákonný zástupca môže písomne požiadať triedneho učiteľa o uvoľnenie svojho dieťaťa                  z vyučovania na 2 dni z rodinných dôvodov. Písomnú žiadosť podá triednemu učiteľovi, ktorý o tom informuje riaditeľa  školy. Triedny učiteľ o chýbaní žiaka informuje osobne aj ostatných vyučujúcich v triede.

2.  Zákonný zástupca môže písomne požiadať riaditeľa  školy o uvoľnenie svojho dieťaťa                     z vyučovania na viac ako 2 dni z rodinných dôvodov.  Písomnú žiadosť podá riaditeľovi  školy, ktorý o tom  informuje  triedneho učiteľa. Triedny učiteľ o chýbaní žiaka informuje osobne aj ostatných vyučujúcich v triede.

3.  Vyučujúci žiaka  zapisuje do triednej knihy ako chýbajúceho a vymeškané hodiny  mu triedny učiteľ ospravedlní. Žiak je povinný si po nástupe do školy doplniť zameškané učivo.

 

Čl.4

Uvoľňovanie žiaka na súťaže

 

1.  Vedomostné a športové súťaže organizované školou, zriaďovateľom príp. inými školami sa sú neoddeliteľnou  súčasťou  vyučovania.

2. Pokiaľ sa súťaže organizujú mimo budovy školy, môžu sa ich žiaci zúčastniť len               na základe informovaného súhlasu zákonného zástupcu, ktorý ho poskytne na celý školský rok na úvodnom plenárnom zasadnutí rodičov.

3.  Triedny učiteľ v spolupráci s učiteľom, ktorý sprevádza žiaka na súťaž, v  triednej knihe                 do poznámky uvedie poučenie o BOZP a informáciu o účasti žiaka na súťaži.

4.  Počas neprítomnosti  vyučujúci  žiaka zapíše do triednej knihy ako chýbajúceho, pričom  mu triedny učiteľ  vykáže 0 vymeškaných hodín. Žiak sa po skončení súťaže v sprievode učiteľa vráti do školy a až potom môže odísť domov. Žiak je zároveň povinný zistiť si domáce úlohy a doplniť si preberané učivo z predmetov,   na ktorých sa nezúčastnil.

5.   Učiteľ, ktorý sprevádza žiakov na súťaž, je povinný najneskôr 2 dni pred uskutočnením súťaže predložiť riaditeľovi  školy zoznam žiakov, miesto a čas konania príp. iné organizačné pokyny    na schválenie.

 

Čl. 5

Uvoľňovanie žiaka na lekárske vyšetrenie

 

1  Triedny učiteľ môže na základe písomnej alebo osobnej žiadosti zákonného zástupcu uvoľniť žiaka z vyučovacej hodiny na lekárske vyšetrenie, pokiaľ ho nemožno vykonať v čase mimo vyučovania. Ak triedny učiteľ žiaka uvoľní počas vyučovania, zákonný zástupca je povinný prísť osobne a podpísať potvrdenie o tom, že žiaka berie z vyučovania.

2.   Triedny učiteľ ospravedlní 1-dňovú neprítomnosť žiaka písomne zdôvodnenú zákonným zástupcom maximálne 5x za  školský rok. Žiak je povinný zistiť si domáce úlohy             a doplniť si učivo z predmetov, na ktorých sa nezúčastnil.

 

 

 

 

 

 

 

Čl. 6

Neprítomnosť žiaka pre chorobu

 

1.  V prípade ochorenia sa žiak nezúčastňuje vyučovania a zapisuje sa jeho neprítomnosť     do triednej knihy. Zákonný zástupca má povinnosť najneskôr do 2 dní oznámiť triednemu učiteľovi dôvod vymeškania dieťaťa zo školy.

2.  V prípade podozrenia zo záškoláctva triedny učiteľ kontaktuje zákonných zástupcov        po dvoch dňoch neprítomnosti žiaka (keď to dovtedy neoznámia).

3.   Ak neprítomnosť žiaka trvá viac ako 3 po sebe nasledujúcich pracovných  dní, vyžaduje triedny učiteľ vždy lekárske potvrdenie o chorobe žiaka alebo iný úradný doklad potvrdzujúci odôvodnenosť žiakovej neprítomnosti v škole. Tento doklad doručí zákonný zástupca triednemu učiteľovi najneskôr do 2 dní od nástupu žiaka do školy.

4.    Zákonný zástupca môže žiaka ospravedlniť maximálne na dobu 3 dni po sebe.

5.  V prípadoch, ak ide o častú neprítomnosť žiaka v škole, môže triedny učiteľ vyžiadať lekárske potvrdenie aj pri kratšej neprítomnosti žiaka.

6.    Žiak je povinný doplniť si učivo z predmetov na ktorých sa nezúčastnil .

7.  Ak žiak vymešká počas polroka viac ako 30% z vyučovania a počet  známok z predmetu neumožňuje uzavrieť klasifikáciu, môže byť na podnet riaditeľa školy (na návrh vyučujúceho) komisionálne preskúšaný.

8. Ak je žiak hospitalizovaný v nemocnici, príp. inom zariadení a zúčastňuje sa tam výchovno-vzdelávacieho procesu, do triednej knihy sa nezapisuje. Do poznámky triedny učiteľ zapíše „Žiak je od ..... hospitalizovaný v ........“ Žiak navštevuje školu              pri zdravotníckom zariadení od...

9.  V prípade vážneho ochorenia, keď zo zdravotných dôvodov nemôže žiak dochádzať        do školy, riaditeľ školy na základe písomnej žiadosti zákonných zástupcov a vyjadrenia všeobecného lekára pre deti a dorast, rozhodne o individuálnom vzdelávaní. V spolupráci s triednym učiteľom alebo ostatnými pedagógmi zabezpečí jeho vzdelávanie minimálne 2 hodiny týždenne v škole  alebo v domácom prostredí po dohode                   so zákonným zástupcom.

 

Čl. 7

Postup školy v prípade riešenia neospravedlnených hodín

 

1.  Vyučovacie hodiny, za ktoré žiak neprinesie lekárske alebo rodičovské ospravedlnenie     do 2 dní od nástupu na vyučovanie sa evidujú ako neospravedlnené a vyznačia sa              v triednej knihe.

2.  Do triednej knihy sa zapisujú aj neskoré príchody žiaka na prvú vyučovaciu hodinu, nedovolené opustenie budovy školy počas vyučovania, ale aj bezdôvodná neprítomnosť na kultúrnych, športových a iných aktivitách organizovaných školou počas vyučovania ako aj na  triednických hodinách.

3. Vymeškané hodiny sa mesačne  spočítajú a evidujú ako ospravedlnené alebo neospravedlnené hodiny.

4. Ak počet neospravedlnených hodín presiahne 5 vyučovacích hodín, triedny učiteľ informuje o tejto skutočnosti riaditeľa školy a zákonných zástupcov, pozve ich preukázateľným spôsobom (písomne) na pohovor, z ktorého vyhotoví Záznam                  o   pohovore.

5.    Ak počet neospravedlnených hodín je väčší ako 15 h v mesiaci, triedny učiteľ vyplní príslušné oznámenie o zanedbávaní povinnej školskej dochádzky žiaka, ktoré riaditeľ školy pošle obci, v ktorej má žiak trvalé bydlisko.

6.    Za správnosť postupu a vyhotovenia všetkých dokladov zodpovedá triedny učiteľ.

 

 

 

Čl. 8

Kritéria na výchovné opatrenia – pochvaly a iné ocenenia

 

Návrh na udelenie pochvaly alebo iného ocenenia sa prerokuje v pedagogickej rade. Zaznamenávajú sa do triednych výkazov.

1. Pochvaly a iné ocenenia sa udeľujú za:

-   mimoriadny prejav aktivity a iniciatívy,

-   záslužný alebo statočný čin,

-   dlhodobú úspešnú prácu a korektné vzťahy medzi spolužiakmi.

 

2. Pochvala od triedneho učiteľa sa udeľuje za :

 

-   vzornú dochádzku do školy počas školského roka,

       -   za dosiahnutý prospech „prospel s vyznamenaním“ za dané obdobie,

-   reprezentáciu triedy v oblasti kultúry, športu, vzdelávania a pod.

        -  za 1.-3. miesto v školských kolách olympiád a  rôznych súťaží

-   prácu pre triedny kolektív a podobne.

 

  1. Pochvala od riaditeľa  školy sa udeľuje za :

 

-   reprezentáciu školy v oblasti kultúry, športu, vzdelávania a pod.

-   záslužná práca pre školu, v školskom parlamente, v projektoch, zberoch a pod.               

    v  priebehu  navštevovania ZŠ

-   študijný priemer 1,00

-   účasť v celoslovenskom kole súťaží a olympiád

-   významný spoločenský čin (záchrana života, pomoc starým ľuďom a pod. )

         - za 1.-3. miesto v okresných a vyšších kolách olympiád a  rôznych súťaží.

 

 

Čl. 9

Kritéria na výchovné opatrenia – posilnenie disciplíny

 

  1. Opatrenie na posilnenie disciplíny žiaka sa ukladá po objektívnom prešetrení za závažné alebo opakované previnenie proti školskému poriadku, ktoré spravidla predchádza zníženiu stupňa  zo správania; podľa závažnosti previnenia sa ukladá niektoré z opatrení, najmä napomenutie  od triedneho učiteľa, pokarhanie od triedneho učiteľa, pokarhanie     od riaditeľa školy.
  2. O udelení opatrenia informuje triedny učiteľ preukázateľným spôsobom zákonného zástupcu žiaka. Opatrenie sa zaznamená do triedneho výkazu. Udelenie zníženého stupňa zo správania sa odôvodní v triednom výkaze alebo katalógovom liste žiaka.
  3. Opatrenia spravidla predchádzajú zníženiu známky zo správania. Pred udelením opatrenia je potrebné previnenie objektívne prešetriť za prítomnosti zákonného zástupcu žiaka. Za jedno previnenie je možné udeliť žiakovi len jedno výchovné opatrenie            na posilnenie disciplíny.

4.   Napomenutie od triedneho učiteľa sa udeľuje za:

-   neskorý príchod na vyučovaciu hodinu,

-   nevhodné správanie sa žiakov v triede, alebo na verejnosti,

-   ojedinelé   dopúšťanie  sa menej závažných previnení proti školskému poriadku,

-   menej  časté zabúdanie učebných pomôcok, žiackej knižky a pod.

 

5.  Pokarhanie od triedneho učiteľa sa udeľuje žiakovi za:

-   1 – 2 vymeškané neospravedlnené hodiny

-   opakované sa dopúšťanie menej závažných previnení proti školskému poriadku,

-   narúšanie vzťahov medzi spolužiakmi

-   nerešpektovanie pokynov vyučujúcich a zamestnancov školy

-   opakované nevhodné správanie sa žiakov v triede, alebo na verejnosti,

-   časté zabúdanie učebných pomôcok, žiackej knižky a pod.

 

    Pokarhanie od triedneho učiteľa udeľuje triedny učiteľ so súhlasom riaditeľa  po   prerokovaní     

    v pedagogickej rade.

 

6. Pokarhanie od riaditeľa školy sa udeľuje žiakovi za:

3 – 6 vymeškaných neospravedlnených vyučovacích hodín,

-  opakované porušovanie školského poriadku v škole a na verejnosti ,

-  časté narušovanie vyučovacieho procesu a pod.

 

  1. Znížená známka zo správania na stupeň 2 (uspokojivé):

 

     Žiak porušuje jednotlivé pravidlá školského poriadku, je prístupný výchovnému pôsobeniu

     a usiluje  sa svoje chyby napraviť.

    Znížená známka zo správania na stupeň 2 sa udeľuje napr. za :

-  7 – 12  vymeškaných neospravedlnených hodín,

-  opakované závažné porušovanie školského poriadku,

-  fyzické napadnutie spolužiaka, agresívne správanie voči žiakom alebo zamestnancom,

-  krádež v škole a na verejnosti, bez trestného stíhania,

-  falšovanie úradného dokumentu (ospravedlnenie od rodičov, LV potvrdenie, záznam v ŽK)

-  priestupok voči zákonu neklasifikovaný ako prečin,

-  úmyselné poškodzovanie majetku školy,

-  svojvoľné opustenie výchovno-vzdelávacieho procesu (v škole i mimo školy ),

-  za propagáciu rasizmu, xenofóbie, za prechovávanie drog a iných omamných látok.

 

8. Znížená známka zo správania na stupeň 3  (menej uspokojivé):

     Žiak závažne porušuje pravidlá správania a školský poriadok alebo sa dopúšťa ďalších

     previnení.

    Znížená známka zo správania na stupeň 3 sa udeľuje napr. za :

-   13 - 60 vymeškaných neospravedlnených hodín

-   veľmi vážne porušenie školského poriadku,

-   fyzické napadnutie, ublíženie na zdraví a šikanovanie,

-   priestupok voči zákonu klasifikovaný ako prečin,

-   falšovanie úradného dokumentu ako výpis z katalógového listu, vysvedčenie a pod.

-   poškodenie školského majetku s väčším rozsahom škody.

 

9. Znížená známka zo správania na stupeň 4 (neuspokojivé):

    Žiak sústavne porušuje pravidlá správania a  školský poriadok, zámerne narúša korektné

    vzťahy   medzi spolužiakmi a závažnými previneniami ohrozuje ostatných žiakov 

    a zamestnancov školy.

    Znížená známka zo správania na stupeň 4 sa udeľuje napr. za :

-   61 a viac vymeškaných neospravedlnených hodín

        -   priestupok voči zákonu klasifikovaný ako trestný čin,

        -  v týchto prípadoch  problém preberá sociálny kurátor a postupuje podľa právnych

       predpisov odobratím prídavkov na dieťa a ďalšími výchovnými opatreniami voči žiakovi

       a zákonnému zástupcovi v zmysle platnej legislatívy.

 

10. Výchovné opatrenia sa zaznamenávajú v triednom výkaze alebo katalógovom liste žiaka.  Udelenie zníženého stupňa zo správania sa odôvodní v triednom výkaze alebo katalógovom liste žiaka.- MP č. 22/2011 čl.9, bod 41.

 

11. Pri navrhovaní výchovných opatrení alebo návrhu na zníženú známku zo správania má triedny učiteľ na zreteli, či je zodpovedný za neospravedlnené hodiny žiak, alebo či neospravedlnená dochádzka žiaka do školy nie je spôsobená zanedbávaním  starostlivosti   o povinnú školskú dochádzku žiaka  zo strany jeho zákonného zástupcu.

 

Čl. 10

Ochranné opatrenia

 

  1. Ak žiak svojím správaním a agresivitou ohrozuje bezpečnosť a zdravie ostatných žiakov, ostatných účastníkov výchovy a vzdelávania alebo narúša výchovu a vzdelávanie do takej miery, že znemožňuje ostatným účastníkom výchovy a vzdelávania vzdelávanie, riaditeľ školy alebo školského zariadenia, okrem špeciálnych výchovných zariadení, môže použiť ochranné opatrenie, ktorým je okamžité vylúčenie žiaka z výchovy a vzdelávania, umiestnením žiaka do samostatnej miestnosti za prítomnosti pedagogického zamestnanca. Riaditeľ školy alebo riaditeľ školského zariadenia bezodkladne privolá :
    a) zákonného zástupcu,
    b) zdravotnú pomoc,
    c) policajný zbor.

 

  1. Ochranné opatrenie slúži na upokojenie žiaka. O dôvodoch a priebehu ochranného opatrenia vyhotoví riaditeľ školy alebo školského zariadenia písomný záznam.

 

 

 

Čl. 11

Priestupky a správne delikty

 

Podľa ustanovenia § 5 ods. 12 zákona č. 596/2003 Z. z.  o štátnej správe v školstve: Zákonný zástupca dieťaťa nedbá o riadne plnenie povinnej školskej dochádzky, najmä ak neprihlási dieťa   na povinnú školskú dochádzku alebo ak dieťa neospravedlnene vynechá viac ako        15 vyučovacích hodín v mesiaci. 

Priestupky a správne delikty vo veci zanedbávania plnenia povinnej školskej dochádzky prejednáva obec (podľa zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch), v ktorej má zákonný zástupca pobyt.

Pri podozrení  zo zanedbávania povinnej školskej dochádzky je riaditeľ školy  povinný zanedbávanie povinnej školskej dochádzky oznámiť obci, v ktorej má zákonný zástupca dieťaťa trvalý pobyt  (v súlade  s § 5 ods.11 zákona  č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe             v školstve   a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov).        

Ak žiak vymešká viac ako 60 vyučovacích hodín v príslušnom školskom roku, je obec povinná na základe oznámenia riaditeľa školy začať priestupkové konanie v zmysle § 6           v súlade   s § 37 a 37a zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe  v školstve   a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

V prípade, ak škola dodržala vyššie uvedený postup a aj napriek prijatým opatreniam sa školská dochádzka žiaka nezmení a žiak vymešká viac ako 100 vyučovacích hodín              bez náležitého ospravedlnenia, obec na základe oznámenie riaditeľa školy podáva podnety    na trestné stíhanie zákonných zástupcov súvisiace  s ohrozovaním mravnej výchovy mládeže v zmysle § 211 ods. 1 písm. d) zákona    č. 300/2005  Z. z. (Trestný zákon).

 

Doplnok k priestupkom

  1. Bežné priestupky:
  • zabúdanie učebných pomôcok,
  • zabúdanie žiackej knižky,
  • zabúdanie prezuviek,  úbor na TEV a pod.

 

  1. Závažné priestupky:
  • vyrušovanie na hodinách,
  • bezdôvodné opustenie školy,
  • nerešpektovanie príkazov vyučujúcich,
  • prepisovanie známok,
  • klamstvo,
  • podvody,
  • používanie mobilných telefónov a iných predmetov, ktoré rozptyľujú jeho pozornosť, prípadne ohrozujú zdravie a bezpečnosť ostatných žiakov aj žiaka samotného.

 

  1.  Mimoriadne závažné priestupky :
  • šikanovanie žiakov (aj slovné),
  • arogancia,
  • drzosť,
  • fyzické ublíženie,
  • krádež, fajčenie,
  • alkohol,
  • drogy,
  • ničenie školského zariadenia a pod.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Základná škola 1.-4. ročník Lysica

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vnútorný poriadok školy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Platnosť:                              od 9/2015

 

Čl. 1

Základné ustanovenia

  1. Riaditeľka Základnej školy  1.-4. ročník Lysica ( ďalej len „škola“ ) vydáva po prerokovaní v pedagogickej rade na základe zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a vyhlášky MŠ SR č.320/2008 o základnej škole Vnútorný poriadok školy.
  2. Vnútorný poriadok školy je súčasťou základných vnútorných dokumentov školy. Jeho cieľovou skupinou sú žiaci, pedagogickí a nepedagogickí zamestnanci školy, prípadne ďalší účastníci, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom podieľajú na organizovaní vyučovacích a mimovyučovacích aktivít školy. Všetci zamestnanci a žiaci školy sú povinní ho dodržiavať.
  3. Vnútorný poriadok školy je verejne prístupný vo vestibule školy, v priestoroch zborovne školy,  v pracovni riaditeľa školy a  v  triedach .

 

Čl. 2

Organizácia vyučovania

  1. Vyučovanie je organizované podľa rozvrhu hodín, ktorý je schválený riaditeľom školy. Rozvrh hodín je súčasťou vývesky každej triedy.
  2. Začiatok vyučovania je od 8.00 hod. Vyučovacia jednotka trvá 45 minút. 
  3.  Časové rozdelenie vyučovania:

               dopoludňajšie vyučovanie                                                                                   prestávky

 

1.h

8.00-8.45

2.h

8.55-9.40

3.h

10.00-10.45

4.h

10.55-11.40

5.h

11.50-12.35

6.h

12.45-13.30

 

 

1.h

10 minút

2.h

20 minút

3.h

10 minút

4.h

10 minút

5.h

10 minút

  

 

     

 

 

 

 

  1. Školský klub detí a školská jedáleň vychádzajú z režimu školy a pre svoju špecifickú činnosť a prevádzku majú vypracovaný vlastný poriadok.

 

 

Čl. 3

Práva a povinnosti žiakov

 

Čl. 3/1 Práva žiakov

 

  1. Žiak má právo na jemu zrozumiteľný výklad učiva.
  2. Žiak má právo k danému učivu položiť akúkoľvek otázku a dostať na ňu odpoveď.
  3. Žiak má právo na omyl.
  4. Žiak má právo na objektívne hodnotenie.
  5. Žiak má právo na ohľaduplné a taktné zaobchádzanie zo strany učiteľa i spolužiakov.
  6. Žiak  má právo v primeranom čase, priestore a primeraným spôsobom vyjadriť svoj názor.
  7. Žiak má právo sedieť s kým chce, pokiaľ svojím správaním neruší učiteľa, spolužiakov.
  8. Žiak má právo na prestávku, ako ju stanovuje vnútorný poriadok školy.
  9. Žiaci školy majú podľa právo navštevovať školský klub detí.
  10. Žiaci školy majú právo stravovať sa v školskej jedálni.

 

Čl. 3/2 Príchod do školy, príprava na vyučovanie

 

  1. Žiaci prichádzajú do školy tak, aby 10 minút pred začiatkom vyučovania boli vo svojej triede. Vyučovanie sa začína o 8.00 hod.
  2. Žiaci vchádzajú do školy najskôr o 7.40  hlavným vchodom.
  3. Žiaci sa prezúvajú, veci si uložia na vešiaky na chodbe pred triedami. 
  4. Je neprípustné, aby cez prestávky žiaci behali po triede, prípadne vybiehali na chodbu. V škole sa chodí krokom.
  5. Žiaci sú povinní chodiť do školy upravení, v slušnom oblečení, bez výstredností v úprave vlasov a zovňajšku a v súlade s hygienickými normami. Na telesnú výchovu používajú cvičebný  úbor, na výtvarnú výchovu a pracovné vyučovanie používajú pracovný odev.
  6. Žiaci sa správajú počas vyučovania disciplinovane, nevyrušujú a nerozptyľujú pozornosť spolužiakov.
  7. Je zakázané používanie vulgárnych výrazov.
  8. Ak sa žiak z vážnych dôvodov  nemohol pripraviť na vyučovanie, ospravedlní sa príslušnému vyučujúcemu na začiatku hodiny. Ak nemôže zo zdravotných dôvodov cvičiť na hodine telesnej výchovy, je povinný ospravedlniť sa vyučujúcemu a odovzdať mu doklad od ošetrujúceho lekára alebo od rodičov. 
  9. Žiak je povinný zahlásiť úraz alebo nevoľnosť dozor konajúcemu učiteľovi.
  10. Žiaci sú povinní chrániť svoje zdravie i zdravie spolužiakov. Zakazujú sa všetky zdraviu škodlivé činnosti, fajčenie, pitie alkoholických nápojov, používanie drog a omamných látok.
  11. Žiaci nesmú hrať hazardné hry, nosiť do školy nebezpečné predmety. Je zakázané používať mobily, MP3 prehrávače počas vyučovacieho procesu.  Je zakázané nosiť cennosti, väčšie sumy peňazí a predmety, ktoré ohrozujú bezpečnosť a zdravie. Poistenie školských potrieb, odevov a obuvi škola sprostredkuje s poisťovňou na žiadosť rodičov. Poistné zaplatí rodič. Predmety nepotrebné na vyučovanie žiakom učiteľ odoberie a vráti ich rodičom.
  12. Žiaci majú prísne zakázané akékoľvek prejavy alebo len náznaky násilia, šikanovania, rasizmu a znevažovania iných ani fyzickou ani psychickou formou. Tieto prejavy sa budú posudzovať mimoriadne prísne. Sme škola, kde sa šikanovanie netoleruje.
  13. Žiaci sú povinní nosiť pridelené učebnice a školské potreby podľa rozvrhu hodín, prípadne podľa pokynov učiteľa. Žiaci sú povinní zaobchádzať šetrne s učebnicami a so školským majetkom. Každé poškodenie školského majetku a učebníc sú povinní nahradiť rodičia žiaka, ktorý škodu spôsobil.
  14. Žiaci sú povinní udržiavať svoje miesto v čistote  a šetriť elektrickou energiou a vodou.
  15. Triedy sa vetrajú v priebehu vyučovania vždy za prítomnosti učiteľa (z bezpečnostných dôvodov). Je zakázané bez prítomnosti učiteľa manipulovať s oknami a žalúziami.
  16. Žiaci aj na školských výletoch, exkurziách, vychádzkach rešpektujú pokyny pedagogických zamestnancov. Žiaci sú povinní správať sa aj mimo vyučovania tak, aby neporušovali zásady slušnosti. Ku všetkým zamestnancom školy a ku všetkým návštevám sa žiaci správajú zdvorilo. 
  17. Žiaci dodržiavajú zasadací poriadok v triede podľa vlastného výberu, ktorý schválil triedny učiteľ. Bez povolenia nesmú opustiť svoje miesto ani učebňu.
  18. Žiacku knižku musí mať žiak každý deň v škole, na každej vyučovacej hodine. Musí byť podpísaná rodičmi podľa podpisového vzoru vždy aspoň za uplynulý týždeň.
  19. Chýbajúcich žiakov hlási týždenník triedy.
  20. Ak v rodine žiaka niektorý člen ochorie na nákazlivú chorobu, oznámi to žiak, alebo rodič bezodkladne riaditeľovi školy.
  21. Každý neskorý príchod žiaka bude evidovaný v triednej knihe a ďalej riešený triednym učiteľom individuálne.

 

 

Čl. 3/3 - Uvoľňovanie žiaka z vyučovania

 

  1. Na vyučovanie dochádza žiak pravidelne a včas.
  2. Žiaci sú povinní dodržiavať povinnú školskú dochádzku. Vyučovanie je možné vymeškať len pre chorobu a vážnu udalosť v rodine. Ak žiak nemôže prísť do školy pre vopred známu príčinu, požiada na základe písomného ospravedlnenia od rodiča o uvoľnenie z vyučovania. Uvoľnenie z jednej vyučovacej hodiny povoľuje príslušný učiteľ, triedny učiteľ uvoľňuje do dvoch dní na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu žiaka, z viac ako 2 dní  iba riaditeľ školy, ktorý dáva súhlas  na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu žiaka. Neospravedlnenú neprítomnosť a podozrenie zo zanedbávania školskej dochádzky škola hlási príslušnému sociálnemu odboru. Rodičia oznámia príčinu neprítomnosti svojho dieťaťa  najneskôr do dvoch dní (48 hodín).
  3. Pred skončením vyučovania, prípadne počas pobytu dieťaťa v ŠKD, platí absolútny zákaz vychádzania žiakov z budovy školy bez sprievodu učiteľa, vychovávateľa alebo rodiča. Pri odchode žiaka z vyučovania počas dňa  bude žiak uvoľnený na základe písomnej žiadosti rodiča .
  4. Oslobodenie od vyučovania z niektorého predmetu určuje riaditeľ školy iba na základe písomného posúdenia  lekára a písomnej žiadosti zákonného zástupcu.
  5. Ak sa žiak po absencii vráti do školy, predloží písomné ospravedlnenie v žiackej knižke, podpísané rodičmi a pri chorobe dlhšej ako 5 vyučovacích dní potvrdenie lekárom.

 

 

Čl. 3/4 Správanie sa žiakov cez prestávky

 

  1.  Po skončení hodiny žiaci povstanú na pokyn učiteľa.
  2.  Počas malých prestávok sa žiaci zdržujú v triede a pripravujú sa na ďalšiu hodinu.
  3. Žiaci počas  veľkej prestávky trávia čas na dolnej chodbe a riadia sa pokynmi dozor konajúceho učiteľa, v prípade priaznivého počasia odchádzajú do školskej záhrady.
  4.  Cez prestávku sa žiaci zdržujú v priestoroch WC len nevyhnutne potrebný čas a svojím    správaním nesmú ohroziť svoju bezpečnosť, ani bezpečnosť iných.
  5. Žiaci sa premiestňujú do odbornej učebne  spolu s vyučujúcim.
  6. Papiere a odpadky odhadzujú žiaci do košov. Je prísne zakázané  odhadzovať ich do záchodových mís, pisoárov, umývadiel a voľne nechať pohodené v školskom areáli.
  7. Do zborovne a kabinetov bez zaklopania a dovolenia učiteľa žiak nevstupuje.
  8. Žiak svojvoľne nevstupuje do priestorov sekretariátu školy.

 

 

Čl. 3/5 Odchod zo školy

 

  1. Po skončení vyučovania uprace každý žiak svoje miesto, vyloží stoličku.
  2. Týždenník skontroluje stav triedy ( čistotu, zatvorenie okien, uzavretie vody, zhasnutie svetla) a postará sa o čistotu tabule.
  3. Na pokyn učiteľa žiaci  odchádzajú podľa potreby do školskej jedálne na obed, do ŠKD, na krúžkovú činnosť alebo domov.
  4. Žiak z rôznych príčin môže opustiť budovu školy len na základe písomnej (príp. telefonickej žiadosti rodiča) podpísanej triednym učiteľom. Žiak budovu opustí iba v sprievode zákonného zástupcu.

 

 

Čl. 3/6 Povinnosti týždenníkov

 

  1. Týždenníkov určuje každý týždeň triedny učiteľ a sú zapísaní v "triednej knihe". Skupinu týždenníkov tvoria dvaja žiaci. Týždenníci pred vyučovaním skontrolujú poriadok v triede. Na každej hodine hlásia vyučujúcemu chýbajúcich žiakov.
  2. Triedna služba utiera tabuľu.  Služba dbá o čistotu triedy. Okamžite hlási triednemu učiteľovi poškodzovanie triedy. Po príchode do triedy prehliadne učebňu a tak isto po skončení vyučovania, dozerá na čistotu a poriadok.

3.Cez veľkú prestávku zostávajú týždenníci v triede a postarajú o poriadok v triede.

4.Po skončení vyučovania týždenníci kontrolujú stav triedy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čl. 4

Práva a povinnosti rodičov

 

  1. Rodičia sú povinní poskytovať škole aktuálne kontaktné adresy, telefónne čísla do zamestnania a domov, e-mailové adresy a mobilné čísla (pre prípad choroby alebo iného ohrozenia dieťaťa).
  2. Rodičia by mali informovať triednych učiteľov o zdravotných, prípadne iných ťažkostiach dieťaťa. Zatajenie takejto informácie môže viesť k ohrozeniu zdravia dieťaťa, ale aj bezpečnosti iných detí v skupine, ak sa nachádza s jedným učiteľom, prípadne vychovávateľkou, mimo areálu školy.
  3. Rodičia by mali byť v pravidelnom kontakte s vyučujúcimi prostredníctvom rodičovského združenia. 
  4. Rodičovské združenie  je významnou formou aktívnej účasti občanov na riešení otázok výchovy detí a mládeže a na riadení škôl a výchovných zariadení.
  5. Rodičovské združenie plní úlohu poradného orgánu riaditeľa školy. Rodičia prostredníctvom rodičovského združenia môžu škole poskytovať materiálnu i verejnoprospešnú i finančnú pomoc, predovšetkým pri zlepšovaní školského prostredia.
  6. Rodičovské združenie plní podľa potreby ďalšie úlohy v prospech školy, pomáha pri výchove žiakov predovšetkým v mimotriednej a mimoškolskej činnosti, pomáha  spolupôsobiť pri ochrane detí a mládeže pred škodlivými vplyvmi, nezasahuje do výchovno–vzdelávacieho procesu školy, ale pomáha vytvárať podmienky pre jeho priaznivý priebeh a podporuje ho.
  7. Škola je povinná informovať rodičov o správaní a prospechu žiaka. Učiteľ oznamuje rodičom nielen nepriaznivé správy o ich deťoch, ale aj kladné hodnotenia a pochvaly. Forma zápisu v ŽK musí byť premyslená a taktná. Pred zápisom do žiackej knižky učiteľ vždy zváži, či v danom prípade nie je vhodnejší spôsob osobného kontaktu s rodičom.
  8. Ak majú rodičia pochybnosti o správnosti klasifikácie, môžu do troch dní odo dňa, kedy sa dozvedeli výslednú známku, požiadať riaditeľa školy, aby bol žiak preskúšaný pred komisiou.
  9. Zákonný zástupca je povinný dodržiavať Článok 3, bod 2, ktorý bol prijatý pre zvýšenie bezpečnosti žiakov.
  10. Vstup zákonného zástupcu do budovy školy bude umožnený za týchto podmienok
    1. počas konzultačných hodín
    2. pred začiatkom a po skončení vyučovania - stretnutie s pedagogickým zamestnancom bude vopred dohodnuté v mimovyučovacom čase.

 

 

Čl. 5

Výchovné opatrenia

 

Čl.5/1   Odmeny

 

Žiakom školy sú poskytované tieto druhy odmien:

  1. Individuálna ústna pochvala učiteľom, triednym učiteľom.
  2. Pochvala pred žiackym zhromaždením, udelenie diplomu, vecnej odmeny - /napr.za vzornú reprezentáciu školy, za umiestnenie v súťaži, za výborný prospech.../.
  3. Pochvala pred triedou za vzorné plnenie úloh, za aktívne vystupovanie a reprezentáciu školy.
  4. Pochvala riaditeľom školy.

 

Čl.5/2  Opatrenia na posilnenie disciplíny

 

  1. Individuálne napomenutie učiteľom, triednym učiteľom.
  2. Pokarhanie žiaka učiteľom pred triedou (na polroka a na  konci školského roka )
  3. Pokarhanie žiaka riaditeľom školy pred triedou (na polroka a na konci školského roka) Udelenie napomenutia  a pokarhania triednym učiteľom a riaditeľom školy sa oznámi písomne rodičom.
  4. Zníženie známky zo správania podľa zásad klasifikačného poriadku. Známka 3,4 sa v triednom výkaze aj odôvodní.
  5. Preradenie žiaka na inú školu (len so súhlasom rodičov).
  6. V prípade vážneho porušenia školského poriadku pedagóg, ktorý porušenie zistí, oznámi túto  skutočnosť triednej učiteľke a v spolupráci s ňou vyhotoví  zápis o porušení školského poriadku, ktorý podpíšu všetci prítomní. Oznam s predvolaním riaditeľa na pohovor sa pošle zákonnému zástupcovi. O pohovore sa spíše záznam, kde sa uvedú riešenia problému. V prípade neochoty rodiča spolupracovať sa priestupok prerokuje  na pedagogickej rade a uloží sa výchovné opatrenie.
  7. Všetky výchovné opatrenia sú posilnené dodatkom č.2

Článok 6

Záverečné ustanovenie

 

  1. S obsahom Vnútorného poriadku školy sa oboznámujú žiaci školy na úvodných triednických hodinách na začiatku každého školského roka – zápis v triednej knihe a v ŽK.   Vnútorný poriadok školy dopĺňa Prevádzkový poriadok školy, Organizačný poriadok školy a vo výchove mimo vyučovania  dopĺňa Vnútorný poriadok školského klubu detí a Vnútorný poriadok školskej jedálne.
  2. Vnútorný poriadok školy je posilnený dodatkom č. 1, dodatkom č.2, ktoré musia byť v plnom znení dodržiavané.
  3. Zmeny a doplnky Vnútorného poriadku školy schvaľuje riaditeľ školy po prerokovaní na pedagogickej rade.
  4. Vnútorný poriadok školy bol prerokovaný Pedagogickou radou školy dňa 31.8.2015.
  5. Rodičia budú oboznámení na plenárnom zasadnutí Združenia rodičov (koncom septembra) a prostredníctvom školskej internetovej stránky.
  6. Vnútorný poriadok školy nadobúda platnosť dňa 2.9.2015 a účinnosť dňa 3.9.2015 Týmto dňom sa ruší Vnútorný poriadok školy schválený 6.9.2011.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V Lysici, dňa 31. augusta 2015                                                    

                                                                                                      PaedDr. Dana Smolková

                                                                                                          riaditeľka školy

 

 

 

 

 

Prílohy :

Dodatok č.1

 

k Vnútornému poriadku školy vydanému  v Lysici dňa 01.09.2015

 

 

A. Opatrenia proti šíreniu legálnych (tabak a alkohol) a nelegálnych drog v školskom prostredí

 

Prevencia drogových závislostí v rezorte školstva vychádza z článku 33 Dohovoru o právach dieťaťa a Európskej protidrogovej stratégie. Týka sa realizácie preventívnych opatrení na úrovni škôl a školských zariadení, priorít rezortu školstva, výchovno-vzdelávacích projektov a programov. Článok 33 Dohovoru o právach dieťaťa hovorí, že každé dieťa má právo na ochranu pred používaním narkotík a psychotropných látok a pred zapojením do ich výroby a distribúcie.

 

Žiakom je zakázané prechovávať a užívať legálne (tabak a alkohol) a nelegálne návykové látky v škole, v areáli školy, v školských zariadeniach a na akciách organizovaných školou.

 

 

Postup pri riešení požitia alkoholu:

 

1.         Škola kontaktuje zákonného zástupcu žiaka.

2.         Po súhlase zákonného zástupcu žiaka pedagogický zamestnanec vyzve žiaka k dychovej skúške prístrojom, ktorým sa určí objemové percento alkoholu v krvi.

3.         Pri skúške sú prítomní svedkovia – napr. ďalší pedagogickí zamestnanci.

4.         O skúške sa vyhotoví zápisnica, ktorú každý z prítomných podpíše.

5.         Zápisnica sa pošle zákonnému zástupcovi žiaka.

6.        Porušenie Vnútorného  poriadku školy sa prerokuje na pedagogickej rade a žiakovi sa udelí   výchovné opatrenie.

7.         Výsledok riešenia priestupku sa oznámi zákonnému zástupcovi žiaka.

8.       Škola kontaktuje Centrum pedagogicko – psychologického poradenstva a prevencie (CPPPaP) v Žiline.

9.     V prípade, ak sa žiak odmietne podrobiť  dychovej skúške, spíše sa o tejto udalosti zápisnica za prítomnosti svedkov,  kde sa uvedú klinické príznaky, ktoré žiak vykazuje a ktoré vedú k podozreniu, že žiak pil alkoholický nápoj.

10.     Pedagogická rada rozhodne o postihu žiaka. Zápisnica je zaslaná rodičom, podobne ako aj rozhodnutie o sankcii.

11.      Pri stave opitosti, kedy je žiak ohrozený na živote alebo ohrozuje svoje okolie, závažným spôsobom narušuje školské vyučovanie, je privolaná rýchla zdravotnícka pomoc, prípadne polícia a bezodkladne zákonný zástupca.

12.   Priestupok bude prerokovaný pedagogickou radou a výsledok riešenia oznámený          zákonnému zástupcovi žiaka. Škola kontaktuje CPPPaP v Košiciach.

 

Postup pri riešení fajčenia:

 

1)        O porušení Vnútorného poriadku školy sa spíše zápisnica, ktorú podpíšu všetci prítomní, svedkovia.

2)        O porušení Vnútorného poriadku školy sa pošle oznam zákonnému zástupcovi žiaka.

3)        Porušenie Vnútorného poriadku školy sa prerokuje na pedagogickej rade a uloží sa výchovné opatrenie.

4)        Zákonnému zástupcovi žiaka sa oznámi sankcia za porušenie zákazu fajčenia.

5)        Škola kontaktuje CPPPaP v Košiciach.

 

Postup pri riešení prechovávania legálnych návykových látok:

 

1)     Pri nájdení legálnej návykovej látky (alkohol a tabak) u žiaka sa o tejto situácii  spíše     zápisnica, ktorá bude zaslaná zákonnému zástupcovi žiaka.

2)         Porušenie Vnútorného poriadku školy sa prerokuje na pedagogickej rade, žiakovi sa uloží   výchovné opatrenie.

3)        Rozhodnutie pedagogickej rady o výchovnom opatrení sa zašle zákonnému zástupcovi žiaka.

 

Postup pri riešení užívania iných návykových látok:

 

1)        Pedagogický pracovník pri podozrení, že žiak je pod vplyvom nelegálnych návykových látok, alebo ich užíva, kontaktuje zákonného zástupcu žiaka   a príslušné oddelenie Policajného zboru SR.

2)        O situácii sa spíše zápisnica, ktorá sa zašle zákonnému zástupcovi žiaka.

3)        V prípade pozitívneho výsledku nasleduje prerokovanie priestupku v pedagogickej rade a uloženie výchovného opatrenia.

4)        Rozhodnutie pedagogickej rady o výchovnom opatrení sa zašle zákonnému zástupcovi žiaka.

5)        Škola kontaktuje CPPPaP v Košiciach.

 

Postup pri riešení prechovávania nelegálnych návykových látok:

 

1)         Pedagogický zamestnanec vyzve podozrivého žiaka k vyloženiu návykovej látky z  osobných vecí, nedotýka sa jej a okamžite kontaktuje príslušné oddelenie Policajného zboru SR a zákonného zástupcu žiaka.

2)        O situácii sa spíše zápisnica, ktorá sa zašle zákonnému zástupcovi žiaka.

3)        Porušenie Vnútorného poriadku školy sa prerokuje na pedagogickej rade, žiakovi sa uloží výchovné opatrenie.

4)        Rozhodnutie pedagogickej rady o výchovnom opatrení sa zašle zákonnému zástupcovi žiaka.

5)        Škola kontaktuje CPPPaP v Košiciach.

 

Opatrenia proti šíreniu legálnych a nelegálnych drog v školskom prostredí

 

1. Žiaci základnej školy nesmú fajčiť, piť alkoholické nápoje, používať a vdychovať omamné látky a drogy, hrať o peniaze v škole ako aj mimo školy.

2. Povinnosťou každého žiaka, učiteľa, vychovávateľa i ostatných zamestnancov školy je informovať triedneho učiteľa o žiakovi, ktorý fajčí, pije alkohol alebo užíva drogy v školskom prostredí i mimo neho.

3. Po oznámení uvedenej skutočnosti sa triedny učiteľ diskrétne porozpráva so žiakom o jeho problémoch, o príčinách užívania návykových látok, o ich škodlivosti a o dôsledkoch ich užívania. O pohovore so žiakom urobí zápis do klasifikačného záznamu a v nastávajúcom období venuje žiakovi zvýšenú pozornosť.

4. Ak  žiak v sledovanom období nezmení vzťah k návykovým látkam alebo je triedny učiteľ informovaný druhýkrát, triedny učiteľ predvolá rodičov, uskutoční pohovor a urobí o ňom záznam v agende TU „Pohovory s rodičmi žiakov“.

5. Ak ani vtedy žiak nezmení správanie, triedny učiteľ zorganizuje stretnutie - výchovnú komisiu, na ktoré pozve rodičov žiaka, výchovnú poradkyňu, koordinátorku prevencie drogových závislosti, ZRŠ(RŠ), prípadne policajta alebo kurátora. Po prešetrení skutočnosti komisia navrhne opatrenia. Riaditeľ školy zabezpečí stretnutie s odborníkom – psychológom lekárom. Žiakovi bude znížená známka zo správania.

6. Povinnosťou triedneho učiteľa je viesť evidenciu pochvál i priestupkov žiakov a o zistených skutočnostiach vhodnou formou informovať na triednických hodinách, spôsob riešenia zaznamenávať v agende TU, pravidelne spolupracovať s rodičmi a o problémoch informovať pedagogickú radu pri riešení výchovných problémov.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

B. Opatrenia na  prevenciu a elimináciu šikanovania žiakov v škole a v školskom zariadení v súlade s Metodickým usmernením č. 7/2006- R

 

1. Charakteristika šikanovania

 

Šikanovaním rozumieme akékoľvek správanie žiaka alebo žiakov, ktorých zámerom je ublíženie inému žiakovi alebo žiakom, prípadne ich ohrozenie alebo zastrašovanie. Ide o cielené a opakované použitie násilia voči takému žiakovi alebo skupine žiakov, ktorí sa z najrôznejších dôvodov nevedia alebo nemôžu brániť:

 

a) je to úmysel ublížiť fyzicky alebo psychicky,

b) agresia jedného žiaka alebo skupiny žiakov,

c) opakované útoky,

d) nevyrovnaný pomer síl medzi agresorom a obeťou,

e) šikanovanie zahŕňa slovné ponižovanie, nadávanie, výsmech, hrubé žartovanie, vydieranie,    obmedzovanie slobody, pohŕdanie, poškodzovanie osobných vecí, telesné napadnutie,

 

Šikanovanie sa môže prejavovať i v nepriamej podobe, napr. prehliadaním a ignorovaním obete.

Šikanovanie sa môže uskutočňovať aj medzi žiakmi v triede či výchovnej skupine a odohráva sa     najmä v čase prestávok, cestou do školy a zo školy alebo v čase mimo vyučovania.

Šikanovanie nesmie byť zamestnancami školy v žiadnej miere akceptované a pedagóg musí šikanovanie medzi žiakmi bez meškania riešiť a každej jeho obeti poskytnúť okamžitú pomoc.

Zodpovedným za priestupky je ten, kto v čase jeho spáchania dovŕšil pätnásty rok svojho veku.

 

2. Prevencia šikanovania

 

Základným preventívnym opatrením je dôsledné dodržiavanie zásady:

Sme škola, kde sa šikanovanie netoleruje v žiadnych podobách !

Je dôležité, aby sa s podstatou, formami a nebezpečnými dôsledkami šikanovania ako protispoločenského správania jednotlivcov i skupín oboznámili všetci žiaci, zamestnanci školy a školských zariadení a rodičovská verejnosť. Pre žiakov, pedagogických zamestnancov i rodičov je potrebné vedieť, že tieto formy správania nie sú neškodným humorom a zábavou, mali by sa oboznámiť predovšetkým s negatívnymi dôsledkami šikanovania, a to tak pre jeho obete, ako i pre agresorov. Za zvlášť nebezpečné je podceňovanie počiatočných prejavov šikanovania.

Dôležité aktivity školy sa nedajú spájať len s vyučovacími predmetmi, ale sa týkajú všetkých činností a situácií v škole, v ktorých sa žiak učí prijímať všeobecné hodnoty spoločnosti, identifikovať sa s nimi a konať v ich duchu v každodennom živote.

 

V rámci účinnej prevencie šikanovania je dôležité najmä :

 

a) vytvoriť pozitívnu klímu v škole,

b) navodiť úzku spoluprácu medzi žiakmi, zamestnancami školy, rodičmi a jasne vymedziť možnosti oznamovať aj zárodky šikanovania (pri zachovaní dôvernosti takýchto oznámení),

c) vo Vnútornom poriadku školy jasne stanoviť pravidlá správania vrátane sankcií za ich porušenie, viesť písomné záznamy o riešení konkrétnych prípadov šikanovania,

d) zaistiť v súlade s pracovným poriadkom zvýšený dozor pedagogických zamestnancov cez prestávky, pred začiatkom vyučovania, po jeho skončení a to najmä v priestoroch, kde k šikanovaniu už došlo alebo by k nemu mohlo dochádzať,

e) prieskum na škole robiť priebežne formou dotazníkov, rozhovormi s deťmi, pozorovaním (vykonávajú výchovný poradca a triedni učitelia, aj učitelia na vyučovacích hodinách),

f) informovať pedagogických zamestnancov, žiakov, aj rodičov o tom, čo robiť v prípade, keď sa dozvedia o šikanovaní (ihneď oznámiť triednemu učiteľovi, koordinátorovi prevencie alebo výchovnému poradcovi, vedeniu školy, prípadne ktorémukoľvek učiteľovi, ktorému žiak dôveruje),

g) každý zamestnanec školy má oznamovaciu povinnosť o prejavoch šikanovania a každý triedny učiteľ je povinný tieto prejavy riešiť, urobiť zápis, ktorý bude obsahovať popis skutku, meno agresora, obete a svedkov, aké riešenia a opatrenia prijal. Ak sa pri šetrení problému zistí, že išlo o šikanovanie, musia byť s tým oboznámení rodičia osobne alebo písomne,

h) spolupracovať s odborníkmi z príslušného centra výchovnej a psychologickej prevencie, prípadne pedagogicko- psychologickej poradne.

 

3. Metódy riešenia šikanovania

 

(1) Odhalenie šikanovania býva niekedy veľmi ťažké i pre skúseného pedagóga. Najzávažnejšiu negatívnu úlohu pri jeho zisťovaní hrá strach (alebo snaha o utajenie) u obetí, ale aj agresorov a ďalších možných účastníkov.

 

(2) Pre vyšetrovanie šikanovania sa odporúča nasledovná stratégia:

a) zaistenie ochrany obetiam,

b) rozhovor s deťmi, ktoré na šikanovanie upozornili, rozhovor s obeťou, s agresormi,

c) nájdenie vhodných svedkov, individuálne, prípadne konfrontačné rozhovory so svedkami (nikdy nekonfrontovať obete a agresorov),

d) kontaktovanie rodičov alebo zákonných zástupcov,

e) kontaktovanie CVPP, CPPPaP alebo diagnostické centrum (ďalej len „DC“),

f) využitie anonymnej dotazníkovej metódy.

 

(3) Pri výskyte skupinového násilia voči obeti sa odporúča nasledovný postup:

a) okamžitá pomoc obeti,

b) dohoda riaditeľa školy s pedagogickými zamestnancami na postupe vyšetrovania,

c) vlastné vyšetrovanie,

d) zabránenie možnej krivej výpovede agresorov, ich izolácia bez možnosti dohodnúť sa na spoločnej výpovedi,

e) pokračujúca pomoc a podpora obete,

f) nahlásenie prípadu polícii,

g) kontaktovanie rodičov alebo zákonných zástupcov,

h) kontaktovanie CPPPaP a CVPP, DC a pod.

 

4. Opatrenia na riešenie situácie:

(1) Z opatrení pre obete možno použiť

a) odporúčanie rodičom obetí vyhľadať individuálnu odbornú starostlivosť CVPP, CPPPaP,

b) zorganizovanie skupinového intervenčného programu riaditeľom školy v spolupráci,

a) odporučenie rodičom agresorov vyhľadať odbornú starostlivosť CVPP, CPPPaP,

b) zníženie známky zo správania,

c) preloženie žiaka do inej triedy, výchovnej skupiny,

d) výchovné opatrenia – napomenutie a pokarhanie triednym učiteľom, pokarhanie riaditeľom školy;

 

(3) V mimoriadnych prípadoch sa môžu použiť ďalšie opatrenia:

a) odporúčanie rodičom umiestniť žiaka na dobrovoľný diagnostický pobyt do miestne príslušného DC, prípadne do liečebno-výchovného sanatória,

b) oznámenie príslušnému Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny – sociálno-právna ochrana detí za účelom využitia nutných výchovných opatrení v prospech maloletého v zmysle zákona č. 195/1998 Z. z. o sociálnej pomoci, v znení neskorších predpisov.

c) oznámenie príslušnému útvaru Policajného zboru SR, ak došlo k závažnejšiemu prípadu šikanovania, pri ktorom je podozrenie, že bol spáchaný trestný čin alebo čin inak trestný (u maloletých).

 

5. Spolupráca školy s rodičmi žiakov

Pri podozrení na šikanovanie žiaka je potrebná spolupráca vedenia školy, koordinátora prevencie, prípadne výchovného poradcu a ďalších pedagogických zamestnancov tak s rodinou obete, ako aj s rodinou agresora. Nedá sa však predpokladať, že rodičia budú vždy hodnotiť situáciu objektívne, preto sa odporúča upozorniť ich na to, aby si všímali možné príznaky šikanovania a ponúknuť im pomoc. Pri pohovore s rodičmi majú dbať pedagogickí zamestnanci na taktný prístup a najmä na zachovanie dôvernosti informácií.

 

6. Spolupráca školy s ďalšími inštitúciami

(1) V rámci prevencie šikanovania a pri jeho riešení budeme spolupracovať s CVPP, CPPPaP, ako aj s ďalšími inštitúciami a orgánmi.

(2) Budeme sa riadiť opatreniami a odporúčaniami Štátnej školskej inšpekcie a CVPP, CPPPaP.

(3) Pri podozrení, že šikanovanie naplnilo skutkovú podstatu priestupku alebo trestného činu, riaditeľ školy oznámi túto skutočnosť príslušnému útvaru Policajného zboru SR.

(4) Bez zbytočného odkladu oznámime orgánu sociálno-právnej ochrany skutočnosti, ktoré ohrozujú žiaka, alebo že žiak spáchal trestný čin, prípadne opakovane páchal priestupky.

 

 

 

 

           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodatok č. 2

 

 

Postup pri uvoľňovaní a ospravedlňovaní žiakov z vyučovania, pri udeľovaní výchovných opatrení za porušovanie školského poriadku školy a neplnenie povinnej školskej dochádzky.

 

Čl. 1

Úvodné ustanovenie

 

Metodické usmernenie č. 1/2013 je súčasťou školského poriadku.  Je v súlade  so:

  • zákonom č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní ( školský zákon ) a o zmene a doplnení niektorých zákonov,
  • zákonom č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov,
  • metodickým pokynom č. 22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy.

 

Metodické usmernenie upravuje postup pri uvoľňovaní a ospravedlňovaní žiakov                     z vyučovania, pri udeľovaní výchovných opatrení za porušovanie školského poriadku školy     a neplnenie povinnej školskej dochádzky v podmienkach základných škôl, školských klubov detí, centra voľného času  a jazykovej školy pri základnej škole v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Košice.

 

 

Čl. 2

Ospravedlnená neúčasť žiaka

 

Za ospravedlnenú neúčasť žiaka na výchovno-vzdelávacom procese sa uznáva najmä:

-   choroba žiaka,

-   lekárom nariadený dočasný zákaz jeho dochádzania do školy,

-   mimoriadne nepriaznivé podmienky počasia,

-   náhle prerušenie premávky prostriedkov hromadnej dopravy,

-   mimoriadne závažné udalosti v rodine žiaka,

-   účasť žiaka na reprezentácii školy,

-   účasť žiaka na zahraničných výmenných a relaxačných pobytoch, exkurziách a pod.

    súvisiacich   s výchovno-vzdelávacím procesom.

 

 

Čl.3

Uvoľňovanie žiaka z vyučovania na žiadosť rodiča

 

1.  Zákonný zástupca môže písomne požiadať triedneho učiteľa o uvoľnenie svojho dieťaťa                  z vyučovania na 2 dni z rodinných dôvodov. Písomnú žiadosť podá triednemu učiteľovi, ktorý o tom informuje riaditeľa  školy. Triedny učiteľ o chýbaní žiaka informuje osobne aj ostatných vyučujúcich v triede.

2.  Zákonný zástupca môže písomne požiadať riaditeľa  školy o uvoľnenie svojho dieťaťa                     z vyučovania na viac ako 2 dni z rodinných dôvodov.  Písomnú žiadosť podá riaditeľovi  školy, ktorý o tom  informuje  triedneho učiteľa. Triedny učiteľ o chýbaní žiaka informuje osobne aj ostatných vyučujúcich v triede.

3.  Vyučujúci žiaka  zapisuje do triednej knihy ako chýbajúceho a vymeškané hodiny  mu triedny učiteľ ospravedlní. Žiak je povinný si po nástupe do školy doplniť zameškané učivo.

 

Čl.4

Uvoľňovanie žiaka na súťaže

 

1.  Vedomostné a športové súťaže organizované školou, zriaďovateľom príp. inými školami sa sú neoddeliteľnou  súčasťou  vyučovania.

2. Pokiaľ sa súťaže organizujú mimo budovy školy, môžu sa ich žiaci zúčastniť len               na základe informovaného súhlasu zákonného zástupcu, ktorý ho poskytne na celý školský rok na úvodnom plenárnom zasadnutí rodičov.

3.  Triedny učiteľ v spolupráci s učiteľom, ktorý sprevádza žiaka na súťaž, v  triednej knihe                 do poznámky uvedie poučenie o BOZP a informáciu o účasti žiaka na súťaži.

4.  Počas neprítomnosti  vyučujúci  žiaka zapíše do triednej knihy ako chýbajúceho, pričom  mu triedny učiteľ  vykáže 0 vymeškaných hodín. Žiak sa po skončení súťaže v sprievode učiteľa vráti do školy a až potom môže odísť domov. Žiak je zároveň povinný zistiť si domáce úlohy a doplniť si preberané učivo z predmetov,   na ktorých sa nezúčastnil.

5.   Učiteľ, ktorý sprevádza žiakov na súťaž, je povinný najneskôr 2 dni pred uskutočnením súťaže predložiť riaditeľovi  školy zoznam žiakov, miesto a čas konania príp. iné organizačné pokyny    na schválenie.

 

Čl. 5

Uvoľňovanie žiaka na lekárske vyšetrenie

 

1  Triedny učiteľ môže na základe písomnej alebo osobnej žiadosti zákonného zástupcu uvoľniť žiaka z vyučovacej hodiny na lekárske vyšetrenie, pokiaľ ho nemožno vykonať v čase mimo vyučovania. Ak triedny učiteľ žiaka uvoľní počas vyučovania, zákonný zástupca je povinný prísť osobne a podpísať potvrdenie o tom, že žiaka berie z vyučovania.

2.   Triedny učiteľ ospravedlní 1-dňovú neprítomnosť žiaka písomne zdôvodnenú zákonným zástupcom maximálne 5x za  školský rok. Žiak je povinný zistiť si domáce úlohy             a doplniť si učivo z predmetov, na ktorých sa nezúčastnil.

 

 

 

 

 

 

 

Čl. 6

Neprítomnosť žiaka pre chorobu

 

1.  V prípade ochorenia sa žiak nezúčastňuje vyučovania a zapisuje sa jeho neprítomnosť     do triednej knihy. Zákonný zástupca má povinnosť najneskôr do 2 dní oznámiť triednemu učiteľovi dôvod vymeškania dieťaťa zo školy.

2.  V prípade podozrenia zo záškoláctva triedny učiteľ kontaktuje zákonných zástupcov        po dvoch dňoch neprítomnosti žiaka (keď to dovtedy neoznámia).

3.   Ak neprítomnosť žiaka trvá viac ako 3 po sebe nasledujúcich pracovných  dní, vyžaduje triedny učiteľ vždy lekárske potvrdenie o chorobe žiaka alebo iný úradný doklad potvrdzujúci odôvodnenosť žiakovej neprítomnosti v škole. Tento doklad doručí zákonný zástupca triednemu učiteľovi najneskôr do 2 dní od nástupu žiaka do školy.

4.    Zákonný zástupca môže žiaka ospravedlniť maximálne na dobu 3 dni po sebe.

5.  V prípadoch, ak ide o častú neprítomnosť žiaka v škole, môže triedny učiteľ vyžiadať lekárske potvrdenie aj pri kratšej neprítomnosti žiaka.

6.    Žiak je povinný doplniť si učivo z predmetov na ktorých sa nezúčastnil .

7.  Ak žiak vymešká počas polroka viac ako 30% z vyučovania a počet  známok z predmetu neumožňuje uzavrieť klasifikáciu, môže byť na podnet riaditeľa školy (na návrh vyučujúceho) komisionálne preskúšaný.

8. Ak je žiak hospitalizovaný v nemocnici, príp. inom zariadení a zúčastňuje sa tam výchovno-vzdelávacieho procesu, do triednej knihy sa nezapisuje. Do poznámky triedny učiteľ zapíše „Žiak je od ..... hospitalizovaný v ........“ Žiak navštevuje školu              pri zdravotníckom zariadení od...

9.  V prípade vážneho ochorenia, keď zo zdravotných dôvodov nemôže žiak dochádzať        do školy, riaditeľ školy na základe písomnej žiadosti zákonných zástupcov a vyjadrenia všeobecného lekára pre deti a dorast, rozhodne o individuálnom vzdelávaní. V spolupráci s triednym učiteľom alebo ostatnými pedagógmi zabezpečí jeho vzdelávanie minimálne 2 hodiny týždenne v škole  alebo v domácom prostredí po dohode                   so zákonným zástupcom.

 

Čl. 7

Postup školy v prípade riešenia neospravedlnených hodín

 

1.  Vyučovacie hodiny, za ktoré žiak neprinesie lekárske alebo rodičovské ospravedlnenie     do 2 dní od nástupu na vyučovanie sa evidujú ako neospravedlnené a vyznačia sa              v triednej knihe.

2.  Do triednej knihy sa zapisujú aj neskoré príchody žiaka na prvú vyučovaciu hodinu, nedovolené opustenie budovy školy počas vyučovania, ale aj bezdôvodná neprítomnosť na kultúrnych, športových a iných aktivitách organizovaných školou počas vyučovania ako aj na  triednických hodinách.

3. Vymeškané hodiny sa mesačne  spočítajú a evidujú ako ospravedlnené alebo neospravedlnené hodiny.

4. Ak počet neospravedlnených hodín presiahne 5 vyučovacích hodín, triedny učiteľ informuje o tejto skutočnosti riaditeľa školy a zákonných zástupcov, pozve ich preukázateľným spôsobom (písomne) na pohovor, z ktorého vyhotoví Záznam                  o   pohovore.

5.    Ak počet neospravedlnených hodín je väčší ako 15 h v mesiaci, triedny učiteľ vyplní príslušné oznámenie o zanedbávaní povinnej školskej dochádzky žiaka, ktoré riaditeľ školy pošle obci, v ktorej má žiak trvalé bydlisko.

6.    Za správnosť postupu a vyhotovenia všetkých dokladov zodpovedá triedny učiteľ.

 

 

 

Čl. 8

Kritéria na výchovné opatrenia – pochvaly a iné ocenenia

 

Návrh na udelenie pochvaly alebo iného ocenenia sa prerokuje v pedagogickej rade. Zaznamenávajú sa do triednych výkazov.

1. Pochvaly a iné ocenenia sa udeľujú za:

-   mimoriadny prejav aktivity a iniciatívy,

-   záslužný alebo statočný čin,

-   dlhodobú úspešnú prácu a korektné vzťahy medzi spolužiakmi.

 

2. Pochvala od triedneho učiteľa sa udeľuje za :

 

-   vzornú dochádzku do školy počas školského roka,

       -   za dosiahnutý prospech „prospel s vyznamenaním“ za dané obdobie,

-   reprezentáciu triedy v oblasti kultúry, športu, vzdelávania a pod.

        -  za 1.-3. miesto v školských kolách olympiád a  rôznych súťaží

-   prácu pre triedny kolektív a podobne.

 

  1. Pochvala od riaditeľa  školy sa udeľuje za :

 

-   reprezentáciu školy v oblasti kultúry, športu, vzdelávania a pod.

-   záslužná práca pre školu, v školskom parlamente, v projektoch, zberoch a pod.               

    v  priebehu  navštevovania ZŠ

-   študijný priemer 1,00

-   účasť v celoslovenskom kole súťaží a olympiád

-   významný spoločenský čin (záchrana života, pomoc starým ľuďom a pod. )

         - za 1.-3. miesto v okresných a vyšších kolách olympiád a  rôznych súťaží.

 

 

Čl. 9

Kritéria na výchovné opatrenia – posilnenie disciplíny

 

  1. Opatrenie na posilnenie disciplíny žiaka sa ukladá po objektívnom prešetrení za závažné alebo opakované previnenie proti školskému poriadku, ktoré spravidla predchádza zníženiu stupňa  zo správania; podľa závažnosti previnenia sa ukladá niektoré z opatrení, najmä napomenutie  od triedneho učiteľa, pokarhanie od triedneho učiteľa, pokarhanie     od riaditeľa školy.
  2. O udelení opatrenia informuje triedny učiteľ preukázateľným spôsobom zákonného zástupcu žiaka. Opatrenie sa zaznamená do triedneho výkazu. Udelenie zníženého stupňa zo správania sa odôvodní v triednom výkaze alebo katalógovom liste žiaka.
  3. Opatrenia spravidla predchádzajú zníženiu známky zo správania. Pred udelením opatrenia je potrebné previnenie objektívne prešetriť za prítomnosti zákonného zástupcu žiaka. Za jedno previnenie je možné udeliť žiakovi len jedno výchovné opatrenie            na posilnenie disciplíny.

4.   Napomenutie od triedneho učiteľa sa udeľuje za:

-   neskorý príchod na vyučovaciu hodinu,

-   nevhodné správanie sa žiakov v triede, alebo na verejnosti,

-   ojedinelé   dopúšťanie  sa menej závažných previnení proti školskému poriadku,

-   menej  časté zabúdanie učebných pomôcok, žiackej knižky a pod.

 

5.  Pokarhanie od triedneho učiteľa sa udeľuje žiakovi za:

-   1 – 2 vymeškané neospravedlnené hodiny

-   opakované sa dopúšťanie menej závažných previnení proti školskému poriadku,

-   narúšanie vzťahov medzi spolužiakmi

-   nerešpektovanie pokynov vyučujúcich a zamestnancov školy

-   opakované nevhodné správanie sa žiakov v triede, alebo na verejnosti,

-   časté zabúdanie učebných pomôcok, žiackej knižky a pod.

 

    Pokarhanie od triedneho učiteľa udeľuje triedny učiteľ so súhlasom riaditeľa  po   prerokovaní     

    v pedagogickej rade.

 

6. Pokarhanie od riaditeľa školy sa udeľuje žiakovi za:

3 – 6 vymeškaných neospravedlnených vyučovacích hodín,

-  opakované porušovanie školského poriadku v škole a na verejnosti ,

-  časté narušovanie vyučovacieho procesu a pod.

 

  1. Znížená známka zo správania na stupeň 2 (uspokojivé):

 

     Žiak porušuje jednotlivé pravidlá školského poriadku, je prístupný výchovnému pôsobeniu

     a usiluje  sa svoje chyby napraviť.

    Znížená známka zo správania na stupeň 2 sa udeľuje napr. za :

-  7 – 12  vymeškaných neospravedlnených hodín,

-  opakované závažné porušovanie školského poriadku,

-  fyzické napadnutie spolužiaka, agresívne správanie voči žiakom alebo zamestnancom,

-  krádež v škole a na verejnosti, bez trestného stíhania,

-  falšovanie úradného dokumentu (ospravedlnenie od rodičov, LV potvrdenie, záznam v ŽK)

-  priestupok voči zákonu neklasifikovaný ako prečin,

-  úmyselné poškodzovanie majetku školy,

-  svojvoľné opustenie výchovno-vzdelávacieho procesu (v škole i mimo školy ),

-  za propagáciu rasizmu, xenofóbie, za prechovávanie drog a iných omamných látok.

 

8. Znížená známka zo správania na stupeň 3  (menej uspokojivé):

     Žiak závažne porušuje pravidlá správania a školský poriadok alebo sa dopúšťa ďalších

     previnení.

    Znížená známka zo správania na stupeň 3 sa udeľuje napr. za :

-   13 - 60 vymeškaných neospravedlnených hodín

-   veľmi vážne porušenie školského poriadku,

-   fyzické napadnutie, ublíženie na zdraví a šikanovanie,

-   priestupok voči zákonu klasifikovaný ako prečin,

-   falšovanie úradného dokumentu ako výpis z katalógového listu, vysvedčenie a pod.

-   poškodenie školského majetku s väčším rozsahom škody.

 

9. Znížená známka zo správania na stupeň 4 (neuspokojivé):

    Žiak sústavne porušuje pravidlá správania a  školský poriadok, zámerne narúša korektné

    vzťahy   medzi spolužiakmi a závažnými previneniami ohrozuje ostatných žiakov 

    a zamestnancov školy.

    Znížená známka zo správania na stupeň 4 sa udeľuje napr. za :

-   61 a viac vymeškaných neospravedlnených hodín

        -   priestupok voči zákonu klasifikovaný ako trestný čin,

        -  v týchto prípadoch  problém preberá sociálny kurátor a postupuje podľa právnych

       predpisov odobratím prídavkov na dieťa a ďalšími výchovnými opatreniami voči žiakovi

       a zákonnému zástupcovi v zmysle platnej legislatívy.

 

10. Výchovné opatrenia sa zaznamenávajú v triednom výkaze alebo katalógovom liste žiaka.  Udelenie zníženého stupňa zo správania sa odôvodní v triednom výkaze alebo katalógovom liste žiaka.- MP č. 22/2011 čl.9, bod 41.

 

11. Pri navrhovaní výchovných opatrení alebo návrhu na zníženú známku zo správania má triedny učiteľ na zreteli, či je zodpovedný za neospravedlnené hodiny žiak, alebo či neospravedlnená dochádzka žiaka do školy nie je spôsobená zanedbávaním  starostlivosti   o povinnú školskú dochádzku žiaka  zo strany jeho zákonného zástupcu.

 

Čl. 10

Ochranné opatrenia

 

  1. Ak žiak svojím správaním a agresivitou ohrozuje bezpečnosť a zdravie ostatných žiakov, ostatných účastníkov výchovy a vzdelávania alebo narúša výchovu a vzdelávanie do takej miery, že znemožňuje ostatným účastníkom výchovy a vzdelávania vzdelávanie, riaditeľ školy alebo školského zariadenia, okrem špeciálnych výchovných zariadení, môže použiť ochranné opatrenie, ktorým je okamžité vylúčenie žiaka z výchovy a vzdelávania, umiestnením žiaka do samostatnej miestnosti za prítomnosti pedagogického zamestnanca. Riaditeľ školy alebo riaditeľ školského zariadenia bezodkladne privolá :
    a) zákonného zástupcu,
    b) zdravotnú pomoc,
    c) policajný zbor.

 

  1. Ochranné opatrenie slúži na upokojenie žiaka. O dôvodoch a priebehu ochranného opatrenia vyhotoví riaditeľ školy alebo školského zariadenia písomný záznam.

 

 

 

Čl. 11

Priestupky a správne delikty

 

Podľa ustanovenia § 5 ods. 12 zákona č. 596/2003 Z. z.  o štátnej správe v školstve: Zákonný zástupca dieťaťa nedbá o riadne plnenie povinnej školskej dochádzky, najmä ak neprihlási dieťa   na povinnú školskú dochádzku alebo ak dieťa neospravedlnene vynechá viac ako        15 vyučovacích hodín v mesiaci. 

Priestupky a správne delikty vo veci zanedbávania plnenia povinnej školskej dochádzky prejednáva obec (podľa zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch), v ktorej má zákonný zástupca pobyt.

Pri podozrení  zo zanedbávania povinnej školskej dochádzky je riaditeľ školy  povinný zanedbávanie povinnej školskej dochádzky oznámiť obci, v ktorej má zákonný zástupca dieťaťa trvalý pobyt  (v súlade  s § 5 ods.11 zákona  č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe             v školstve   a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov).        

Ak žiak vymešká viac ako 60 vyučovacích hodín v príslušnom školskom roku, je obec povinná na základe oznámenia riaditeľa školy začať priestupkové konanie v zmysle § 6           v súlade   s § 37 a 37a zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe  v školstve   a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

V prípade, ak škola dodržala vyššie uvedený postup a aj napriek prijatým opatreniam sa školská dochádzka žiaka nezmení a žiak vymešká viac ako 100 vyučovacích hodín              bez náležitého ospravedlnenia, obec na základe oznámenie riaditeľa školy podáva podnety    na trestné stíhanie zákonných zástupcov súvisiace  s ohrozovaním mravnej výchovy mládeže v zmysle § 211 ods. 1 písm. d) zákona    č. 300/2005  Z. z. (Trestný zákon).

 

Doplnok k priestupkom

  1. Bežné priestupky:
  • zabúdanie učebných pomôcok,
  • zabúdanie žiackej knižky,
  • zabúdanie prezuviek,  úbor na TEV a pod.

 

  1. Závažné priestupky:
  • vyrušovanie na hodinách,
  • bezdôvodné opustenie školy,
  • nerešpektovanie príkazov vyučujúcich,
  • prepisovanie známok,
  • klamstvo,
  • podvody,
  • používanie mobilných telefónov a iných predmetov, ktoré rozptyľujú jeho pozornosť, prípadne ohrozujú zdravie a bezpečnosť ostatných žiakov aj žiaka samotného.

 

  1.  Mimoriadne závažné priestupky :
  • šikanovanie žiakov (aj slovné),
  • arogancia,
  • drzosť,
  • fyzické ublíženie,
  • krádež, fajčenie,
  • alkohol,
  • drogy,
  • ničenie školského zariadenia a pod.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Novinky

Kontakt

  • ZŠ 1. - 4. ročník Lysica
    Lysica 122
  • +421 041/5999012

Fotogaléria