Krízový plán dištančného vzdelávania

Základná škola 1.-4. ročník v Lysici

Krízový plán dištančného vzdelávania

1.  V prípade, že nie je možné pre celú školu alebo jednotlivé triedy zabezpečiť prezenčné vyučovanie, realizuje sa vyučovanie dištančnou formou.

2. O začiatku dištančného vzdelávania rozhodne riaditeľka školy v spolupráci so zriaďovateľom a oznámi ho všetkým žiakom aj pedagogickým zamestnancom osobne alebo telefonicky.

3.   Riaditeľka školy úzko spolupracuje s krízovým štábom, ktorý tvoria vedúca metodického združenia a pani vychovávateľka.

4.   Varianty prerušenia vyučovania podľa dĺžky prerušenia vyučovania

• Vyučovania sa nezúčastňuje iba niekoľko jednotlivých žiakov triedy.
  • Postupuje sa rovnako, ako keď je žiak krátkodobo chorý.
  • Vyučovania sa nezúčastňuje celá trieda  na dobu max. 5 pracovných dní.
  • Zadávajú sa  jednorazové zadania, ktoré sa po návrate do školy vyhodnotia.
  • Vyučovania sa nezúčastňuje celá trieda viac ako 5 pracovných dní.
  •  Prechod na dištančné vzdelávanie v plnom režime.

Z obdobia mimoriadneho prerušenia vzdelávania v školskom roku 2019/2020 a z dotazníkov v školskom roku 2020/2021 sme zistili, že napriek tomu, že väčšina žiakov internetové pripojenie má, nemá dostatočné zručnosti s jeho využívaním alebo sú viacerí súrodenci.

5. Dištančná forma vzdelávania prebieha formou elektronickej komunikácie žiakov s pedagogickými zamestnancami školy nasledujúcimi formami:

· online vyučovanie prioritne prostredníctvom aplikácie ZOOM,

· prostredníctvom sociálnych sietí, video záznamov, messenger správ,

· prostredníctvom emailovej komunikácie.

6.  Učiteľ najskôr overí možnosti spolupráce so žiakmi a následne ju s nimi dohodne.

7. Vyučovanie bude realizované podľa platného alebo upraveného rozvrhu, ktorý bude zverejnený prostredníctvom webového sídla školy príp. zaslaním emailom.

8. Učitelia jednotlivých tried budú zadávať žiakom úlohy v primeranom rozsahu a primeranej náročnosti s určením presného termínu na preštudovanie/vypracovanie:

· nové učivo na samoštúdium (napr. študijné texty, prezentácie, …),

· úlohy na precvičenie učiva,

· zadania na overenie pochopenia učiva (kontrolné otázky, testy ...),

· projekty na samostatnú prácu.

9.    Žiak môže požiadať vyučujúceho o individuálnu konzultáciu.

10.   Zadávanie učiva a úloh:

·  Každý učiteľ pošle žiakom naraz učebný materiál v rozsahu, ktorý zodpovedá jednej vyučovacej hodine.

·   Ak chce učiteľ k učebnému materiálu pridať aj pracovný list, zohľadní reálny čas, ktorý je potrebný na jeho vypracovanie.

·  Žiakom je potrebné dať na vypracovanie zadaných úloh dostatočný čas a dodržiavať požiadavku primeranosti.

11.  Učitelia zadávajú žiakom úlohy v pracovných dňoch v čase od 8.00 do 13.00 hod.

Žiaci sú povinní komunikovať s učiteľmi a rešpektovať ich pokyny. Sú povinní študovať zaslané materiály, vypracovať zadania, posielať učiteľom výsledky riešení a podobne.

13.  Žiaci sú povinní zúčastňovať sa online vyučovania, ak majú na to vytvorené technické podmienky.

14.  Učiteľ poskytne žiakom primeranú spätnú väzbu vo forme slovného zhodnotenia.

15.   Triedni učitelia sú povinní monitorovať stav dištančnej formy vzdelávania vo svojej triede, komunikovať, spolupracovať s ostatnými vyučujúcimi a v rámci možností spoločne riešiť problémy.

16.  V prípade neodkladných problémov týkajúcich sa vzdelávania sú žiaci povinní kontaktovať svojho triedneho učiteľa.

17.  Žiaka, ktorý nereaguje na dištančné vzdelávanie, je potrebné kontaktovať a zistiť príčinu. V prípade, že žiak nemá prístup k internetu, odporúča sa využiť telefonický kontakt a zabezpečiť mu inú formu doručenia učebných materiálov a spolupráce.

18.  Žiaci, učitelia aj rodičia sú povinní každý deň sledovať aktualizácie na webovom sídle školy, zároveň kontrolovať svoju emailovú schránku.

Hodnotenie v čase prerušenia prezenčného vzdelávania

Hodnotenie bude prebiehať podľa Metodického pokynu na hodnotenie a klasifikáciu žiakov základných (22/2011 ). Jednotlivé  klasifikačné stupne by nemali byť len výsledkom sčítania bodov za správne a nesprávne odpovede, ale vyjadrením určitej kvality schopností žiaka. Je potrebné hodnotiť  žiaka aj slovne a ak je to užitočné. Pri hodnotení využívať  formulácie použité v metodických usmerneniach.

Lysica 25.10.2020                                              PaedDr. Dana Smolková riaditeľka školy